_

ماموپلاستی

اندامی نظیر سینه در بانوان علاوه بر نقش تغذیه برای نوزادان حکم زیبایی را نیز به همراه خواهد داشت. چه بسا که این نقش برای بانوان بسیار پر اهمیت‌تر از نقش تغذیه‌ای آن است. حال تصور کنید این اندام زیبایی‌ساز نه تنها زیبایی نیافریند بلکه موجب نازیبایی نیز شود. این نازیبایی می‌تواند در کوچک بودن بیش از حد و یا بزرگی بیش از اندازه نمایان شود. از این رو بانوان برای رفع این دسته از مشکلات به جراحی‌های سینه روی می‌آورند که به طور کلی به آن ماموپلاستی گفته می‌شود. اما اگر این زیباسازی در جهت بزرگ کردن سینه انجام شود ماموپلاستی افزایشی و اگر در جهت کوچک سینه انجام شود ماموپلاستی کاهنده نام گذاری می‌شود.

اما به علت اینکه ماموپلاستی کاهنده علاوه بر زیباسازی سینه موجب برطرف شدن برخی عوارض ناشی از بزرگی سینه‌ها نیز می‌شود، در راستای این جراحی متداول میان بانوان بر آن شدیم تا توضیحات مفصلی را در این باب بیان کنیم تا متقاضیان با آگاهی بیشتری قدم در راه جراحی ماموپلاستی گذارند. در ادامه با ما همراه باشید:

تاثیرات ماموپلاستی بر زیبایی اندام زنان

سینه‌های بزرگ‌تر از حد معمول با ایجاد اثراتی هم فیزیکی و هم روحی باعث ناراحتی و نگرانی یک زن می‌شود از نظر فیزیکی سینه‌های بزرگ، شکل، فرم شانه و گردن را از بین برده و باعث ایجاد درد پشت و درد گردن می‌شوند. همچنین باعث ایجاد انحراف در وضع نشستن و در موارد شدیدتر باعث مشکل تنفسی می‌شوند.

سینه‌های بزرگ، ظاهر یک زن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند و باعث می‌شوند که او غیر موزون به نظر برسد و نیز ورزش کردن را او برای مشکل می‌کند.درادامه به بررسی تاثیرات ماموپلاستی بر اندام خانم ها می پردازیم.

افزایش اعتماد به نفس از طریق ماموپلاستی

ماموپلاستی کاهنده یا همان عنوان مشهور جراحی کوچک کردن سینه از جمله جراحی‌هایی است که تاثیر روانی آن بیش از تاثیر فیزیکی آن خواهد بود.

بانوانی که دارای سینه‌های بسیار بزرگ هستند اغلب به دلیل کاهش اعتماد به نفس به مطب پزشکان روی می‌آورند. البته که دلایل نهفته دیگری نیز عوامل قابل توجهی برای این مراجعه خواهد بود. این افراد به دلیل سنگینی بیش از حد سینه‌ها که منجر به درد در ناحیه قفسه سینه و یا شانه می شود و یا به علت عرق سوز شدن و ایجاد زخم در زیر سینه خواهان انجام این جراحی هستند. بانوان با سینه‌های بسیار بزرگ گاها دردهای ناشی از سنگی سینه را با دردهای قلبی اشتباه می‌گیرند که با بررسی و معاینه می‌توانند درباره این مسئله اطمینان خاطر یابند که این دردها تنها به علت بزرگی سینه‌هایشان است. جراحی ماموپلاستی به عنوان جراحی نجات بخش بین این بانوان نیز شهرت دارد.

از سیر تا پیاز جراحی ماموپلاستی

نحوه انجام مامو پلاستی چگونه است؟در ابتدا باید بیان کنیم این جراحی می‌تواند به صورت لیپوساکشن پاسخگوی نیاز بانوان باشد و جراح از ایجاد برش و برداشت بافت اضافی سینه صرف نظر کند.

مراحل انجام جراحی ماموپلاستی و انواع آن

زمانی که بانوان برای ماموپلاستی به جراح مراجعه می‌کنند، جراح ابتدا با بررسی سوابق پزشکی، مراجع را از نتیجه جراحی آگاه خواهد ساخت. در مرحله بعد که طرفین بر سر میزان و اندازه سینه به توافق رسیدند جراح اقدامات قبل از ماموپلاستی و نکاتی که بیمار باید آن ها را رعایت کند را توصیه کرده و او را برای جراحی آماده می‌سازد.

در روز موعود جراح با ترسیم خطوط روی سینه بیمار نواحی برش را مشخص می کند. البته اگر انتخاب پزشک برای این جراحی تنها استفاده از لیپوساکشن نباشد. جراح پس از این اقدامات بیمار را برای بیهوشی آماده می‌کند. در این راستا جراح از بیهوشی عمومی استفاده خواهد کرد. پس از بیهوشی جراح اقدام به ایجاد برش خواهد کرد. برش‌ها در جراحی ماموپلاستی می‌تواند بنا به تشخیص پزشک متفاوت باشد.در ادامه انواع روش ماموپلاستی را برررسی میکنیم:

سه نوع برش متداول ماموپلاستی عبارت اند از:

برش هاله‌ای نوک سینه
برش به شکل سوراخ کلید که در آن جراح برشی را از هاله سینه شروع کرده و تا چین سینه ادامه می‌دهد.

برش به شکل T برعکس که در آن برش از زیر چین سینه شروع شده و تا هاله سینه ادامه می‌یابد.

نکته: بانوان باید توجه داشته باشند که نوع برش بسته به تشخیص جراح خواهد بود. نکته قابل توجه بعدی برجای ماندن جای اسکارها بر روی سینه است که اغلب بانوان این عارضه را بر تحمل سنگینی سینه و عوارض دیگر ناشی از بزرگ بودن سینه را ترجیح می‌دهند. جای اسکارها در برش‌های هاله‌ای نمود بیشتری خواهد داشت که البته تمامی این عوارض با پوشیدن لباس مخصوص بانوان از چشم پنهان می‌ماند.

پس از ایجاد برش جراح نواحی اضافی سینه را برداشته و لیفت سینه را انجام می‌دهد. اگر در این جراحی جراح مجبور به نغییر موقعیت نوک سینه باشد، جایگذاری دقیق را انجام داده و نواحی برش را بخیه می‌زند.

در نهایت پس از پایان بیهوشی نتیجه این جراحی بلافصله مملموس و قابل مشاهده است. بانوان باید توجه داشته باشند نواحی برش و بخیه پس از جراحی نمود بیشتری خواهد داشت که به گذر زمان این نواحی کمرنگ تر خواهد شد.

آیا با ماموپلاستی باید از شیردهی به نوزادان خداحافظی کرد؟

شاید این سوال از دغدغه متقاضیان این جراحی باشد، در پاسخ باید بگوییم با توجه به ناحیه برش در جراحی ماموپلاستی _ که هاله سینه را درگیر خواهد کرد، این جراحی می‌تواند بر کیفیت شیردهی تاثیر گذارد، چرا که برش‌ها باعث تخریب نسبی کانال‌های شیردهی خواهد شد. اما روش‌های امروزی جراحی ماموپلاستی بر حفظ توانایی شیردهی بانوان تاکید دارد.

نکات مهمی که بعد از ماموپلاستی باید رعایت کنید

این جراحی در اتاق عمل پایان نمی‌یابد. در واقع مراقبت‌های بعد از جراحی سینه چه از نوع ماموپلاستی کاهنده و چه ماموپلاستی افزایشی نتیجه نهایی را تضمین خواهد کرد. بنابراین رعایت توصیه‌های زیر تاثیر به سزایی در نیتجه دهی مطلوب این جراحی خواهد بود. توصیه‌ها از این قرار است:

از احساس گیجی و سنگینی سر بعد از جراحی نهراسید این علائم تنها به علت تاثیرات داروهای بیهوشی است.
باید دقت داشته باشید که از داروهای تجویز شده جراح به موقع استفاده کنید.
مصرف مواد غذایی را با مایعات شروع کنید.
از میوه‌هایی مانند آناناس که التیام بخش قوی زخم‌ها است استفاده کنید.
به طور جدی از مصرف دخانیات و الکل تا ۱ ماه پس از جراحی بپرهیزید.
نکته بسیار مهم بعد از جراحی سینه استفاده از سوتین های مخصوص بعد از جراحی است که تاثیر به بسیاری در نتیجه جراحی خواهد داشت.
بانوان می‌بایست استحمام بعد از جراحی را تا ۲ روز به تعویق بیندازند.
باید دقت باشید که جای زخم‌ها را مرتب خشک کنید و در صورت لزوم برای کمرنگ کردن جای اسکار با تجویز پزشک از پمادهای مخصوص استفاده کنید.
اگر به دستورات پزشک عمل کنید، دوران نقاهت موپلاستی بسیار راحت سپری می شود.

عوارض ماموپلاستی چیست؟

این جراحی نیز به مانند جراحی‌های دیگر می‌تواند با عوارض عدیده همراه باشد، که در دو صورت می‌توان از بروز آن‌ها جلوگیری کرد: در ابتدا انتخاب بهترین جراح پلاستیک و در وهله دوم رعایت توصیه‌های بعد از جراحی که در بالا به آن اشاره شد. اما عوارض احتمالی ماموپلاستی عبارت اند از:

خطرات بیهوشی
عدم تقارن سینه‌ها
ابتلا به عفونت
التهاب و کبودی
آسیب به بافت سینه
سف شدن سینه‌ها
جمع شدن مایعات زیر پوست
عدم توانایی در شیردهی
امکان بی حسی در نوک سینه

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

بعد از عمل شما ممکن است درن (لوله تخلیه) داشته باشید که برای تخلیه ترشحات استفاده می‌شود.

وقتی ترشحات به حداقل رسید این درن‌ها برداشته می‌شوند. سپس پانسمان‌ها مجدد تنظیم و از شما خواسته می‌شود از سوتین مخصوص استفاده کنید.

طول مدت ماندن در کلینیک یا بیمارستان برای جایگزینی مایعات از دست رفته، کنترل عفونت و درد معمولا یک شب خواهد بود.

این عمل نسبتاً یک عمل جراحی بزرگ و مهم است اگر چه بعضی از افراد بعد از ۱۰ الی ۱۴ روز می‌توانند کارهای خود را انجام دهند ولی بعضی دیگر ترجیح می‌دهند یک تا دو هفته بیشتر استراحت کنند .

راه رفتن در 3تا 4 هفته اول مفید است و باعث بهبود گردش خون می‌شود و ورم ایجاد شده و احتمال لخته شدن خون را کاهش می‌دهد.

چند روز بعد از عمل جراحی احتمالاً میزان متعارفی درد خواهی داشت که با مسکن مناسب کنترل می‌شود.

ایجاد اسکار (جای زخم )پس از اعمال جراحی یک عارضه نمی باشد و یک رویداد عادی محسوب می‌شود. باید انتظار داشته باشید جای زخم درآغاز قرمز، برجسته و حتی همراه با خارش باشند اما به مرور زمان محو و صاف می‌شوند این حالت طبیعی و فرآیند روش خوردن زخم است که ممکن است از چند ماه تا یک سال طول بکشد تا کامل شود.

وضعیت خواب تا 2ماه رو به پشت است به هیچ عنوان نباید به سینه فشار وارد شود. داشتن جوراب واریس زیر زانو و سوتین مناسب برای روز عمل الزامی است.

 

هزینه جراحی ماموپلاستی

هزینه این جراحی بنا بر تخصص جراح، نوع جراحی و روش انجام آن و همچنین هزینه‌هایی نظیر: هزینه بیمارستان، هزینه بیهوشی و هزینه‌های داروهای قبل و بعد از جراحی متفاوت خواهد بود. نکته قابل تامل در انتخاب بهترین جراح ماموپلاستی است که بتواند نتیجه جراحی برای بیماران تضمین کند.

امکان ارسال نظر وجود ندارد