لیفت سینه

عواملی از قبیل بالا رفتن سن، بارداری، شیردهی و کاهش وزن می تواند بر روی بافت سینه ها تاثیر بگذارد، سینه فرم طبیعی خود را از دست بدهد و حالت افتاده ای پیدا کند. در برخی موارد ممکن است سینه هایی که سایز بزرگی دارند، فرم افتاده تری نیز داشته باشند.

خانم هایی که از افتاده بودن سینه های خود ناراضی اند، به دنبال یافتن راهی هستند تا سینه هایشان به سمت بالا کشیده شود. در این قبیل موارد، جراحی لیفت سینه از سوی پزشک به بیمار توصیه خواهد شد.جراحی لیفت سینه که ماستوپکسی نیز نام دارد، از جمله جراحی ها در زمینه پلاستیک و زیبایی است که باعث می شود سینه ها به سمت بالا کشیده شوند. لازم است به این نکته اشاره کنیم که جراحی لیفت سینه تغییری در اندازه و حجم سینه ها ایجاد نمی کند، بلکه هدف از انجام این جراحی، تغییر فرم سینه می باشد.

خانم هایی که علاوه بر کشیده شدن سینه ها به سمت بالا، خواهان تغییر اندازه و سایز سینه نیز هستند، می توانند همزمان با جراحی لیفت سینه تحت جراحی پروتز سینه نیز قرار بگیرند.در جراحی لیفت سینه، گزینه های زیادی پیش روی جراح است. در صورتی که میزان افتادگی سینه ها کم باشد، تعداد برش های کمتری نیاز است. این قبیل موارد، پیش از جراحی و در طول جلسات مشاوره تعیین خواهد شد.

چه افرادی می توانند تحت جراحی لیفت سینه قرار بگیرند؟

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از بیماران پیش می آید این است که آیا جراحی لیفت سینه برای آن ها مناسب است یا خیر. پاسخ به این صورت است که: گاهی بیمار از اندازه و سایز سینه های خود راضی است، اما احساس می کند سینه های افتاده ای دارد. در چنین شرایطی، می تواند از مزایای جراحی لیفت سینه بهره مند شود.اما در صورتی که خانمی از کوچک بودن سینه های خود ناراضی است، جراحی پروتز سینه بهترین گزینه است.

 

جراحی لیفت سینه چه تفاوتی با پروتز سینه دارد؟

جراحی پروتز سینه همان طور که از نامش پداست، با قرارگیری پروتز داخل بافت سینه، به بزرگ تر شدن و افزایش حجم سینه ها کمک می کند. عوامل مختلفی در تصمیم گیری بهترین روند جراحی (پروتز یا لیفت) دخیل هستند. اما در جراحی لیفت سینه، سینه ها به سمت بالا کشیده می شوند بی آن که تغییری در اندازه آن ها ایجاد شود.

آمادگی و مراقبت های قبل از لیفت سینه

از بیمار خواسته می شود استعمال سیگار و دخانیات را کنار بگذارد. نیکوتین موجود در سیگار باعث طولانی تر شدن روند بهبودی خواهد شد.مصرف داروهای رقیق کننده خون، داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی مانند ژلوفن، آسپیرین و نوافن باید قطع شود، چرا که این قبیل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند. گاهی داروی جدید، طبق تجویز پزشک جایگزین این داروها خواهد شد.

توصیه می شود مصرف مشروبات الکلی تا حد امکان محدود و در مقابل، آب مصرف شود تا هیدراته بودن بدن نیز حفظ شود.

چه انتظاری می توان از جراحی لیفت سینه داشت؟

جراحی لیفت سینه سه هدف را دنبال می کند:

  • ابتدا، پوست سینه بالا برداشته و امکان حرکت دادن قسمت زیر سینه نیز فراهم خواهد شد.
  • سپس، نوک سینه تغییر پوزیشن پیدا می کند تا فرم زیبای سینه حفظ شود. نوک سینه باید در قسمت مرکزی سینه قرار بگیرد.
  • در پایان، با کشیده شدن بافت سینه به سمت بالا، سینه لیفت خواهد شد.

در پایان و قبل از بخیه زدن سینه ها، تقارن سینه ها نسبت به هم نیز باید بررسی شود.

این تغییر می تواند باعث بالا رفتن سطح اعتماد به نفس خانم ها شود. بسیاری از خانم ها نگران بر جای ماندن اسکار بعد از جراحی هستند. اما لازم است این را بدانید که اسکارها به مرور زمان محو خواهند شد.نگرانی بعدی در خصوص طول دوره نقاهت و مراقبت های لازم در این دوران است. جراحی لیفت سینه در حدود دو ساعت به طول می انجامد، بیمار بعد از پایان جراحی به اتاق ریکاوری منتقل می شود تا علائم حیاتی مانند ضربان قلب و تنفس کنترل شود. با از بین رفتن اثرات بیهوشی، بیمار مرخص خواهد شد.احساس درد و ناراحتی بعد از این جراحی بسیار کم است و معمولا با گذشت چند روز از جراحی برطرف خواهد شد. طول دوره نقاهت جراحی تا حد بسیار زیادی به شرایط جسمانی و قدرت بدنی بیمار بستگی دارد.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از لیفت سینه

طول دوره نقاهت در هر بیمار متفاوت است و به فیزیک بدنی و سن بیمار بستگی دارد.بهتر است بیمار یک هفته را کامل در منزل استراحت کند و بعد از بهبودی کامل به محل کار خود برگردد. انجام فعالیت های شدید بدنی، خم و راست شدن ها و ورزش کردن به مدت حداقل چهار تا شش هفته ممنوع می باشد.

بعد از جراحی، خوابیدن بر روی سینه ها ممنوع است، چرا که این کار باعث تغییر فرم سینه ها خواهد شد. در طول سپری شدن دوره  نقاهت نباید هیچ گونه فشاری به سینه ها و بخیه ها وارد شود.استفاده از پستان بند مخصوص به مدت شش هفته توصیه می شود.

میزان درد بعد از جراحی معمولا برای بیمار قابل تحمل است. با این حال داروهای مسکن از سوی پزشک برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد. البته مصرف داروهای رقیق کننده خون و آسپیرین تا دو هفته بعد از جراحی ممنوع است.

روز بعد از جراحی بیمار می تواند استحمام کند.استفاده از پستان بند مخصوص به مدت شش هفته توصیه می شود.اسکارها بعد از گذشت هشت تا دوازده ماه محو خواهند شد.احتمال مشاهده تورم و التهاب در سینه ها وجود دارد، که البته به مرور زمان و طی دو  تا شش هفته برطرف خواهد شد.

 

نتایج جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه نتایج طولانی و درخشانی را به همراه دارد و خوش بختانه دیگر نیازی به انجام مجدد این جراحی نخواهد بود. بیمارانی که تحت این جراحی قرار می گیرند، باید این مورد را در نظر داشته باشند که بالا رفتن سن و نیروی جاذبه می تواند بر روی سینه ها تاثیر بگذارد و این احتمال وجود دارد که سینه ها در آینده کمی فرم افتاده به خود بگیرند.

خانم ها بعد از جراحی لیفت سینه باید وزن بدنی خود را در حالت ایده آل نگه دارند و به رژیم غذایی خود اهمیت دهند.