جراحی بینی طبیعی


در حال حاضر یکی از رایج­ترین جراحی ­های زیبایی که تاثیر شگرفی در بهبود ظاهری چهره و تصحیح تنفس دارد، جراحی بینی به شمار می­آید.

در این میان افراد زیادی هستند که به عمل بینی طبیعی تمایل دارند و نمی­خواهند فرم بینی آن­ها بیش از حد معمول تغییر کند. بنابراین این دسته از افراد به دنبال اثبات درست بودن تصمیم خود هستند و می­خواهند بدانند که آیا جراحی بینی طبیعی خوب است یا فانتزی؟ اصلا عمل بینی طبیعی برای آن­ها مناسب است؟ یا اینکه در چه سنی باید برای عمل اقدام کنند؟.. و بسیاری از سوالات دیگر که پاسخ آن­ها، می­تواند درستی یا نادرستی تصمیم آن­ها را به مرحله اثبات برساند.

در وهله اول باید به این نکته توجه داشته باشید که پزشک جراح بینی بیشترین تاثیر را در سرانجام کار دارد؛ به گونه­ای که مهارت، تخصص و تجربه پزشک انکارناپذیر است و گاها این امکان وجود دارد که با وجود تصمیم درست شما برای عمل طبیعی، پزشک معالج قادر نباشد فرم دلخواه شما را به وجود آورد یا با ایجاد نقص­های مضاعف، شما را ملزم به عمل دوم یا حتی سوم و چهارم سازد. بنابراین ما می­خواهیم در ادامه این مطلب با نقد و بررسی هرآنچه که لازم است در خصوص عمل بینی طبیعی بدانید، سطح اطلاعات شما را در زمینه عمل بینی و در نتیجه درصد انتخاب درست پزشک را برای شما بالا ببریم

عمل بینی طبیعی مردانه
عمل بینی طبیعی
عمل بینی نچرال

عمل بینی طبیعی


نخستین چیزی که باید در مورد عمل بینی طبیعی بدانید، این است که اصلا منظور از جراحی بینی طبیعی چیست؟..

متاسفانه هنوز هم که هنوز است عده زیادی بر این باور هستند که، اگر قرار باشد بینی خود را طبیعی عمل کنند و از ظاهر بینی آن­ها مشخص نباشد که عمل بینی انجام داده­اند، اصلا چه نیازی به جراحی است؟.. شاید شما هم با خواندن این سوال با خود بگویید «خُب راست می­گویند، چرا باید زحمت عمل کردن را به خود بدهیم وقتی قرار است کسی متوجه نشود؟».. باید بگوییم که این باور کاملا غلط است. در واقع در بسیاری از موارد اصلاح فرم بینی با تصحیح تنفس همراه است و نمی­توان به طور قطع از نقش آن در زیبایی صحبت کرد. همچنین عده دیگری هم هستند که فقط می­خواهند فرم بینی آن­ها استاندارد باشد و نقص­های آن برطرف شود؛ جراحی بینی طبیعی دقیقا برای این دسته از افراد مناسب است. چرا که در عمل بینی طبیعی مواردی چون برطرف کردن نقص­ها، رفع ایرادهای ظاهری، بهبود مشکلات تنفسی و اجتناب از ایجاد قوس زیاد، به عنوان مهم­ترین اهداف عمل طبیعی شناخته می­شوند.

خوب است اشاره کنیم که منظور از نواقص بینی و مشکلات ظاهری، پهنای زیادی، قوز بینی، نیمرخ ناصاف، قرینه نبودن سوراخ­ها و انحراف یا کجی بینی محسوب می­شود که بینی شما را از حالت استاندارد خارج کرده و در دسته بینی­های نقص­ دار قرار می­دهد. به همین ترتیب افرادی که با این مشکلات در مورد بینی خود مواجه هستند، می­خواهند با جراحی بینی طبیعی، فرم بینی خود را اصلاح کنند.

ویدئو جراحی بینی طبیعی

همچنین ناگفته نماند که در جراحی بینی طبیعی فرم بینی حالت طبیعی دارد و ارتفاع و قوس آن کاملا معمولی هستند و از اغراق در عمل پرهیز می­شود.

به گونه­ای که پس از انجام جراحی بینی طبیعی و گذراندن دوران نقاهت، پس از کاهش تورم بینی، می­بینید که یک بینی طبیعی و بدون نقص دارید. در چنین حالتی ممکن است بسیاری متوجه تغییر در بینی شما نشوند، اما به شما قول می­دهیم که اگر عمل بینی شما درست و مطابق با استانداردهای جراحی پیش رفته باشد، به هیچ وجه هیچ­کس قادر به عیب ­یابی از بینی شما نخواهد بود.

اهمیت جلسه مشاوره پیش از اقدام جراحی بینی طبیعی


سعی کنید در همان روزهای اول خود برای انجام عمل بینی طبیعی، پس از پیدا کردن پزشک مورد نظر، حتما یک جلسه مشاوره با او داشته باشید. چرا که جراح بینی باید علاوه بر بینی شما، فرم صورت­تان و اجزای آن را آنالیز کرده و مورد بررسی پزشکی قرار دهد. افزون بر اینکه نواحی چون بینی، پوست بینی و غضروف­ها در نتیجه عمل بینی تاثیر بسیار زیادی دارند؛ لذا جراح معالج شما موظف است با توجه به تمام این موارد، عمل بینی را انجام دهد.

ضمن اینکه با برگزاری جلسه مشاوره، شما می­توانید بیشتر با پزشک خود، نحوه کار او، نتیجه کارهایش و.. آشنا شوید. حتی امکان دارد در همان جلسه افرادی که آن پزشک عمل بینی­شان را انجام داده را ملاقات کنید؛ در این صورت می­توانید سوالات خود را از آن­ها بپرسید. با این حساب پیشنهاد می­شود که اگر پزشک خود را از فضای مجازی مانند پیج اینستاگرام پیدا کرده­اید و نمونه کارهای صفحه او شما را جذب کرده است، حتما جلسه مشاوره را جدی بگیرید.

 

چرا عمل بینی طبیعی، تخصصی است؟

در واقع جراحی بینی طبیعی می­تواند از جراحی بینی فانتزی، سخت­تر و تخصصی­تر باشد. چرا که در این عمل هدف برطرف کردن نقص­ها است و نباید فرم بینی تغییر زیادی پیدا کند. پس پزشک جراح باید علاوه بر دانش و تجربه از ظرافت عمل بالایی برخوردار باشد.


چرا افراد دوست دارند بینی خود را طبیعی عمل کنند؟


با توجه به اینکه در سال­های اخیر محبوبیت جراحی بینی تا حد زیادی افزایش یافته است و افراد زیادی تمایل به این نوع جراحی پیدا کرده­اند، در عین اینکه عده­ زیادی عمل فانتزی را انتخاب می­کنند، تعداد افرادی که تمایل به جراحی بینی طبیعی دارند نیز روز به روز افزایش پیدا می­کند. بر همین اساس می­توان علل­های مختلفی را برای رواج عمل طبیعی بینی ارائه کرد که از جمله­ آن­ها موارد زیر هستند:

 • اصلاح شکل قوز بینی
 • تغییر طول بینی
 • تغییر شکل در قسمت نوک بینی
 • تغییر پهنای بینی
 • تغییر سایز سوراخ­های بینی
 • هم­اندازه کردن سوراخ­های بینی
 • ترمیم بینی و اصلاح جراحی قبلی
 • نیاز به باز کردن مجاری بینی
 • نیاز به رفع مشکلات ساختاری به منظور برطرف کردن مشکلات تنفسی

مزایای جراحی بینی طبیعی


مهم­ترین مزیت جراحی بینی طبیعی این است که در آن احتمال تحلیل تکیه­گاه نوک بینی نسبت به روش بسته، بسیار کم­تر است؛ چرا که جراحی بینی عدمتا به روش باز انجام می­شود که در آن برش بر روی کلوما ایجاد می­شود. همچنین در روش باز، جراح وسعت دید بیشتر و کامل­تری به ساختار بینی بیمار دارد و همین موضوع می­تواند درصد خطا را تا حد زیادی کاهش دهد. از سوی دیگر جراحی بینی طبیعی به عنوان یک فرآیند پیچیده می­تواند مزایای دیگری چون افزایش اعتماد به نفس، بهبود عملکرد تنفسی و بهبود ظاهر را به همراه داشته باشد. به بیانی دیگر عمل بینی طبیعی همان طبیق دادن اندازه بینی با سایر اجزای صورت است تا تناسب جزء به جزء اجزای صورت، ایجاد شود.

عمل بینی نچرال و طبیعی
عمل بینی طبیعی

آیا عمل بینی طبیعی تاثیری در زیبایی چهره دارد؟


همان­طور که پیش از این هم اشاره کردیم، بسیاری از افراد گمان می­کنند که جراحی طبیعی بینی بر روی زیبایی هیچ تاثیری ندارد، در حالی که اصلاح فرم می­تواند به میزان زیادی ظاهر شما را بهبود ببخشد. به عنوان مثال فرض کنید بینی فرد بیمار دارای قوز است یا پهنای زیادی دارد یا حتی سوراخ­های بینی قرینه نیستند و..؛ بدیهی است که در تمام این موارد، عمل بینی و اصلاح نقص­های موجود می­تواند نقش پررنگی را در بهبود ظاهر چهره ایفا کند. بنابراین فکر نکنید که با انجام جراحی بینی طبیعی، قرار است همان ظاهر قبلی خود را داشته باشید و هیچ تغییری نخواهید کرد.

عکس جراحی بینی مردانه

چرا افراد دوست دارند بینی خود را طبیعی عمل کنند؟


با توجه به اینکه در سال­های اخیر محبوبیت جراحی بینی تا حد زیادی افزایش یافته است و افراد زیادی تمایل به این نوع جراحی پیدا کرده­اند، در عین اینکه عده­ زیادی عمل فانتزی را انتخاب می­کنند، تعداد افرادی که تمایل به جراحی بینی طبیعی دارند نیز روز به روز افزایش پیدا می­کند. بر همین اساس می­توان علل­های مختلفی را برای رواج عمل طبیعی بینی ارائه کرد که از جمله­ آن­ها موارد زیر هستند:

 

 • اصلاح شکل قوز بینی
 • تغییر طول بینی
 • تغییر شکل در قسمت نوک بینی
 • تغییر پهنای بینی
 • تغییر سایز سوراخ­های بینی
 • هم­اندازه کردن سوراخ­های بینی
 • ترمیم بینی و اصلاح جراحی قبلی
 • نیاز به باز کردن مجاری بینی
 • نیاز به رفع مشکلات ساختاری به منظور برطرف کردن مشکلات تنفسی

در چه سنی می­توانیم برای عمل طبیعی بینی اقدام کنیم؟


از دیگر اطلاعاتی که لازم است پیش از عمل بینی طبیعی کسب کنید، سن مناسب برای عمل است. معمولا افراد می­خواهند بدانند در چه سنی امکان عمل وجود دارد؟ یا اینکه سن مناسب جراحی چه موقع است؟.. در حقیقت بیماران این سوالات را می­پرسند تا محدودیت­های سنی عمل را بشناسند. لذا لازم است ذکر کنیم که بهترین زمان جراحی بینی طبیعی، به فاکتورهای متعددی وابسته است؛ که این فاکتورها عبارتند از:

بلوغ جسمی

اگر جراحی بینی در سنین پایین یعنی زمانی که هنوز بلوغ جسمی صورت نگرفته، انجام شود، عمل کردن می­تواند در رشد صورت فرد تاثیرات منفی را به بار آورد؛ به طوری ممکن است چهره فرد در زمان بزرگسالی حالت طبیعی و نرمال خود را از دست بدهد. به همین سبب پیشنهاد می­شود که حتما پس از اتفاق افتادن بلوغ جسمی، نسبت به جراحی بینی اقدام کنید. طبق نظر متخصصان این حوزه، بهترین زمان برای انجام عمل زیبایی بینی یا عمل ترمیمی و اصلاحی، بین بازه 20 الی 30 سال است؛ چرا که در این بازه رشد کامل اجزاء صورت فرد رخ داده است.

از طرف دیگر فردی که بیش از 20 سال داشته باشد، عاقلانه تصمیم گرفته است و نظر او تحت تاثیر احساسات و شرایط دوره بلوغ نخواهد بود. ضمن اینکه پس از گذراندن دوران بلوغ، پوست حالت کشسانی و الاستیک خود را حفظ می­کند و شرایط برای جراحی بهتر خواهد شد. در نهایت لازم است بگوییم که حداقل سن مشخص شده برای جراحی بینی در دختران، 16 سال و برای پسران 18 سال می­باشد؛ همچنین حداکثر سن جراحی بینی 60 است.

بلوغ فکری

یکی دیگر از مهم­ترین فاکتورهای تاثیرگذار در زمان مناسب جراحی بینی طبیعی، بلوغ فکری است. گفتیم که خوب است فرد از دوره بلوغ گذر کند تا احساسات این دوره تصمیم او را تحت شعاع قرار ندهند؛ در واقع نیاز است که در کنار تکامل فیزیکی و جسمی، فرد به لحاظ عقلی و فکری به بلوغ رسیده باشد تا تصمیم­گیری او به واسطه احساسات مخربی چون حس ناکافی بودن، حسادت، چشم و هم چشمی و.. صورت نگیرد.

درمان­ بیماری­های خاص

به عنوان آخرین فاکتور قابل بررسی در مورد سن مناسب عمل بینی، باید بگوییم که امکان مبتلا بودن فرد به بیماری­های خاص وجود دارد که مانع از جراحی بینی طبیعی شوند. یا اینکه احتمال دارد انجام جراحی، شرایط تنفسی بیمار را مختل کند. برای همین توصیه می­شود که پیش از تصمیم قطعی برای عمل، نسبت به ممنوعیت­ها و حساسیت­های پزشک خود بی­تفاوت نباشید.

انواع روش­های عمل بینی طبیعی


به طور کلی، روش­های عمل بینی طبیعی به دو دسته تقسیم می­شوند:

جراحی به روش باز

از این روش بیشتر به منظور اعمال اصلاحات گسترده در فرم ظاهری بینی استفاده می­شود. قسمت میانی سوراخ­های بینی یا کلوملا توسط جراح در روش باز برش داده می­شوند و در ادامه پوست بینی کاملا از روی اسکلت بینی بلند شده و جراح با دقت و مهارت بسیار، ساختار بینی فرد را جراحی می­کند.

در جراحی به روش باز به سبب اشراف تساط کامل پزشک بر روی ساختار بینی، امکان تغییرات دقیق و وسیع وجود دارد.

جراحی به روش بسته

مهم­ترین تفاوتی که جراحی به روش بسته دارد، عدم برش خوردن تیغه کلوملا است. به طوری که در جراحی بینی به روش بسته، همه برش­ها در داخل بینی صورت می­گیرند. کاملا مشخص است که در این روش، جراح تسلط و اشراف کم­تری نسبت به روش باز دارد؛ به همین دلیل امکان بروز عوارضی چون قرینه نبودن افزایش پیدا می­کند. همچنین که بیشترین آمار نیاز به جراحی­های ترمیمی از جراحی­ اولیه به روش بسته بوده است.

 مشخصات عمل بینی طبیعی و استاندارد چیست؟

از جمله معیارها و مشخصات بینی طبیعی و استاندارد، می­توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • فاصله بینی با لب­ها و چانه، یکی از مهم­ترین مشخصه­های بینی استاندارد به شمار می­آید. جراح بینی طبیعی موظف است بر اساس اندازه­های استاندارد و طبیعی، این فاصله را رعایت کند.
 • زاویه بین بینی و خط عمود بر لب­ها، می­تواند از دیگر استاندارهای بینی طبیعی شناخته شود.
 • مشخص کردن پهنای بینی بر اساس فاصله بینی با چشم­ها نیز در فرم طبیعی بینی تاثیر زیادی دارد.
 • نازک بودن پوست بینی نشان از بیشترین تغییرات در فرم بینی دارد؛ برای همین هرچه جنس پوست بینی ضخیم­تر و عادی­تر باشد، به همان نسبت می­توان دریافت که عمل بینی طبیعی­تر انجام شده است.
 • نسبت زاویه­های بینی با سایر اجزای صورت، اعم از پیشانی، لب­ها، گونه­ها و.. در شناسایی بینی جراحی شده طبیعی، موثر است.

جراحی بینی طبیعی با فانتزی چه تفاوت­هایی دارد؟


یکی دیگر از مواردی که باید پیش از انجام عمل بینی در مورد آن بدانید، تفاوت­های جراحی بینی طبیعی و فانتزی است. به صورت کلی، در جراحی بینی طبیعی، تمام سعی و تلاش پزشک بر این راستا است که نقص­های بینی را رفع کند و تا حد امکان اندازه آن را دست نخورده بگذارد. در حالی که در جراحی بینی فانتزی افزون بر تناسب و رعایت استانداردها، سعی می­شود بینی عروسکی­تر از آب دربیاید. معمولا از مشخص­ترین ویژگی­های بینی فانتزی می­توان به سربالا بودن آن، نوک تیز، قوس بسیار، پوست نازک، سواخ­های کشیده و کوچک، اشاره کرد.

عکس عمل بینی

عمل بینی طبیعی بهتر است یا فانتزی و نیمه فانتزی؟


از رایج­ترین سوالاتی که افراد برای انجام عمل بینی می­پرسند، این است که کدام نوع عمل جراحی بینی بهتر است؟.. به صورت کلی ما سه نوع عمل بینی داریم: طبیعی، نیمه فانتزی و فانتزی. حال اینکه شما کدام نوع را برای بینی خود انتخاب کنید به موارد و شرایط گوناگونی بستگی دارد.

امکان ترمیم دوباره عمل

اگر بخواهیم کاملا صادقانه صحبت کنیم، در عمل فانتزی و نیمه فانتزی بینی، امکان اعمال دوباره تغییرات بر روی بینی و ترمیم دوباره آن، خیلی کم است. چرا که تغییرات گسترده فرم بینی مانند سربالا شدن، قوس بیش از حد یا حتی پیوند غضروف یا گرافت گذاری، منجر می­شوند که پزشک نتواند بینی شما را برای بار دوم و چندم تغییر دهد. در حالی که در جراحی بینی طبیعی، در صورتی که پس از عمل و طی نمودن دوران نقاهت، به هر دلیلی از بینی خود راضی نبودید، امکان ترمیم و عمل دوباره برای شما وجود دارد.

زیبایی ­شناسی

گاها ممکن است یکی از انواع حالت­های جراحی بینی، در عین رعایت همه استانداردها، برای چهره شما مناسب نباشد. بنابراین سعی کنید اجزای چهره خود را در انتخاب نهایی­تان دخیل کنید تا بهترین تصمیم را گیرنده باشید. البته نباید تجربیات و سواد زیبایی­شناسی پزشک جراح را دست کم بگیرید؛ به مهارت دست و علم او اطمینان کنید.

هزینه

هزینه مولفه قابل تغییر و وابسته­ای است که معمولا در انتخاب نوع عمل تاثیر چندانی ندارد؛ اما با این حال لازم است اشاره کنیم که هزینه انواع عمل زیبایی می­تواند متفاوت باشد

عکس بعد از عمل بینی
عکس عمل بینی

مراقبت­های پس از جراحی بینی طبیعی


پس از عمل بینی طبیعی نیز مانند هر جراحی دیگری، بدن نیازمند استراحت است تا انرژی لازم را برای بهبود ناحیه آسیب دیده، دوباره به دست آورد. با این حساب میزان فعالیت خود را در این دوره تا حد امکان کاهش دهید. از جمله مراقبت­های مورد نیاز در این دوره می­توان موارد زیر را مثال زد:

 • کمپرس یخ
 • نیاز به بالا نگه داشتن سر
 • خودداری از جویدن آدامس
 • آرام و بدون فشار مسواک زدن
 • فین نکردن تا یک مدت
 • دوش گرفتن، یک روز قبل از برداشتن گچ بینی

توجه داشته باشید که در صورت انجام عمل بینی طبیعی، نیاز است که در مورد مراقبت­های پس از جراحی اطلاعات بیشتر و کامل­تری کسب کنید.

 

عمل جراحی بینی طبیعی با دکتر وقردوست


اگر تا این خط از مقاله همراه ما بوده­اید و اطلاعات مربوط به عمل بینی طبیعی را به طور کامل مطالعه کرده­اید، خوب است با معرفی دکتر رضا وقردوست به عنوان یکی از بهترین جراحان بینی در تهران، به این متن خاتمه ببخشیم. دکتر وقردوست جراحی بینی طبیعی را کاملا علمی و تخصصی انجام می­دهد؛ همچنین جراحی در راستای آخرین روش­های روز دنیا، دانش و مهارت بالای دکتر را اثبات نموده است. سه کلیدی اصلی یعنی هنر، تخصص و تعهد هستند که تا به امروز مبنای اعتبار کاری وی بوده­اند. شما نیز می­توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و اقدام برای عمل بینی طبیعی، به دکتر وقردوست اطمینان کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *