دکتر وقردوست

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی که در چندین سال گذشته بیشترین آمار جراحی زیبایی را به خود اختصاص داده، در واقع تلفیقی از علم و هنر است. جالب است بدانید که ایران رکورد دارد جراحی بینی در دنیا شناخته شده و این امر منجر به افزایش مهارت جراحان بینی در ایران گردیده است و منجر شده تا بسیاری از افراد در سراسر دنیا ایران را به عنوان مقصد متقاضیان جراحی بینی بشناسند. جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی که تاثیر فراوانی در افزایش اعتماد بنفس فرد ایجاد می کند. جراحی بینی در هر فردی دارای تفاوت هایی بوده که با توجه به شرایط فعلی فرد می توان بهترین روش را تعیین نمود. اما چه نکاتی در این جراحی حائز اهمیت است؟

مشاوره قبل از عمل زیبایی بینی

مشاوره قبل از جراحی بینی بسیار ضروری است زیرا این امر موجب می شود تا فرد تقاضای خود را با پزشک در میان بگذارد. در طول جلسه مشاوره جراح پس از بررسی و معاینه لازم تغییراتی که در روند جراحی بینی انجام خواهد شد مطلع می سازد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

مراقبت های قبل از جراحی بینی می تواند تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی بینی داشته باشد، به همین منظور سعی نمایید به توصیه های جراح پلاستیک خود دقت نمایید. اما این اقدامات و توصیه ها کدامند؟

در صورت استعمال دخانیات و مشروبات الکلی بهتر است به مدت یک ماه قبل از جراحی از استفاده آن اجتناب ورزید. همچنین هر نوع سابقه بیماری و مصرف دارو پزشک خود را مطلع سازید تا در صورت لزوم اقدامات لازم برای شما انجام شود تا برای مدتی معلوم داروی مورد نظر قطع گردد.

چه نوع مشکلاتی را می توان با جراحی بینی رفع نمود؟

در صورت وجود چنین مشکلاتی می توان اقدام به جراحی نمود که عبارت است از:

  • بزرگ بودن بینی
  •  افتادگی نوک بینی
  • انحراف بینی
  • عدم قرینگی در سوراخ های بینی
  • وجود قوز بینی
  • رفع مشکل تنفسی
  • و …

روش های جراحی بینی

به طور کلی جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود که انتخاب روش جراحی با توجه به وضعیت بیمار و صلاح دید پزشک مشخص می گردد.

جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش باز مناسب ترین روش جراحی است زیرا در این نوع روش جراح دید بیشتری خواهد داشت و قادر خواهد بود تمامی مشکلات را مشاهده نموده و اقدام به جراحی نمایید. اما در روش جراحی بینی به روش باز برش ها واضح تر و کمی بیشتر خواهد بود.

در واقع می توان گفت در روش جراحی بینی باز قدرت مانور جراحی و اعمال تغییرات بیشتر خواهد بود بنابراین جراحان از این روش بیشتر استفاده می کنند.

جراحی بینی به روش بسته

طی جراحی بینی به روش بسته برش ها از داخل بینی ایجاد می شود و دایره دید جراح به نسبت باز کمتر خواهد بود. به طور معمول از این روش جراحی می توان برای بینی های که مشکلات بسیار کمتری دارند استفاده نمود.

عوارض جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی همانند هر نوع جراحی دیگر با عوارضی همراه خواهد بود. جالب است بدانید که عوارض جراحی های زیبایی به دو دسته جانبی و ناشی از جراحی تقسیم بندی می شوند.

عوارض جانبی شامل کبودی، تورم و داشتن کمی احساس درد است که این گونه عوارض در هر نوع اعمال جراحی ایجاد شده و طبیعی است و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می گردد. اما عوارض ناشی از جراحی همچون عدم قرینگی، مشکلات تنفسی و … که تمامی این موارد تنها توسط افراد غیر متخصص اتفاق می افتد. لذا سعی نمایید برای پیشگیری از بروز چنین عوارضی در انتخاب خود دقت لازم و کافی را داشته باشید و به جراحان پلاستیک با تجربه مراجعه نمایید.

سوالات رایج جراحی بینی

آیا بعد از جراحی بینی می توان از عینک استفاده نمود؟

بعد از جراحی تا شش ماه استفاده از عینک ممنوع است، زیرا ممکن است در نتیجه جراحی بینی خلل ایجاد کند. بنابراین اگر شما به طور دائمی از عینک استفاده می کنید بهتر است قبل از جراحی بینی عمل لیزیک چشم انجام دهید و یا تا شش ماه اول پس از جراحی از لنز طبی استفاده کنید.

آیا در جراحی بینی تنها مشکلات ظاهری رفع می شود؟

در طول جراحی بینی علاوه بر رفع مشکلات ظاهری می توان مشکلات تنفسی، انحراف بینی، پولیپ بینی و … را برطرف نمود.

در واقع پزشک در جلسه مشاوره قبل از جراحی معاینات لازم را انجام نموده و تمامی مشکلات و مواردی که بایستی برطرف شود را بیان می کند.

آیا استفاده از تامپون در جراحی بینی الزامیست؟

برخی از جراحان از تامپون یا همان پانمسان داخلی استفاده می کنند که بعد ازعمل داخل بینی قرار داده می شود. این دسته از جراحان که از تامپون استفاده می کنند بر این باور هستند که مانع خونریزی می شود و به عنوان یک داربست برای اسکلت بینی می باشد، اما در این بین برخی از افراد هستند که پس از جراحی از تامپون استفاده نمی کنند.

چه زمانی گچ بینی برداشته می شود؟

حدودا 6 روز بعد از جراحی می توان گچ بینی را برداشت. برای این کار شما باید به جراح خود مراجعه کنید تا علاوه بر برداشتن گچ بینی، معاینات لازم را برای شما صورت گیرد.

چند وقت بعد از جراحی بینی می توان به فعالیت های ورزشی پرداخت؟

ورزش های سبک همچون پیاده روی بعد از چند روز قابل انجام است، اما برای مراجعه به باشگاه و انجام فعالیت های ورزش سنگین و حرفه ای حداقل چهار ماه بعد از جراحی بینی بایستی صبر نمایید.

آیا می توان از روش لیزر جهت کوچک کردن بینی استفاده نمود؟

خیر، این روش برای فرم دهی و کوچک کردن بینی هیچگونه سودی نداشته و تنها روشی که باعث تغییر در بینی می شود، استفاده از جراحی است.

آیا با روش پلاسماجت می توان اندازه بینی را کوچک نمود؟

اگر شما تمایل به انجام جراحی بینی داشته باشید، حتما در رابطه با روش پلاسماجت تحقیق کرده اید. نکته قابل توجه آن است که این روش که تنها برای بینی های گوشتی قابل استفاده است تنها با جمع کردن روزنه های باز اقدام به تغییر کمی از سایز بینی می نماید که با گذشت زمان به حالت اولیه خود باز می گردد.

نکته آخر

با توجه به آمار بالای انجام جراحی بینی نسبت به سایر جراحی های زیبایی، باید توجه داشته باشید که انتخاب جراح بینی و رعایت نکات قبل و بعد از جراحی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت. هدف از جراحی بینی علاوه بر برطرف نمودن مشکلات ظاهری، رفع مشکلات تنفسی نیز می باشد. بنابراین باید این جراحی توسط یک پزشک حاذق با مهارت بالا انجام شود.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.