دکتر وقردوست

جراحی ترمیمی بینی

اطلاعات جامع درباره جراحی ترمیمی بینی برای افرادی که عمل ناموفق داسته اند

جراحی بینی از شایع ترین جراحی های زیبایی صورت است که در حالت کلی با 95 درصد موفقیت همراه بوده است و تنها 5 درصد ممکن است نیاز به جراحی بسیار کوچک بنام روتوش داشته باشد.

جراحی روتوش جز جراحی ترمیم بینی به شمار نمی آید، در واقع یک عمل نسبتا کوچک و سبک است که تحت بی حسی موضعی انجام می گردد و در طول این جراحی مشکلات باقی مانده از جراحی اولیه برطرف می شود.

جراحی ترمیم بینی چیست؟

عمل ترمیم بینی یا عمل ثانویه جراحی است که در حال حاضر تعداد آن افزایش یافته است و جهت رفع مشکلات جراحی اولیه که نتیجه مناسبی نداشته، انجام می گردد.

دلیل انجام جراحی ثانویه برای آن است که عمل اولیه توسط فرد ماهر انجام نشده است و در نتیجه منجر به تخریب و بدشکلی هایی در بینی شده است. قابل توجه است که جراحی ترمیم بینی به نسبت جراحی اولیه بسیار مشکل تر خواهد بود.

حتی در مواردی فرد ممکن است در جراحی بینی ثانویه نیاز به غضروف از ناحیه دنده یا غضروف فاشیایی تمپورال از ناحیه سر داشته باشد. گاهی اوقات بدشکلی های وجود دارد که در طول جراحی مشخص می شود که نیاز است قبل از جراحی بیمار را مطلع ساخت که در صورت لزوم از غضروف بدن خود او استفاده شود. جالب است بدانید که در 90 درصد جراحی ترمیمی بینی نیاز به غضروف خواهد بود.

عمل بینی ثانویه یک جراحی بسیار سخت است حتما بایستی توسط جراح بینی با تجربه که با این جراحی آشنا هستند، انجام شود تا مشکلات ناشی از جراحی اولیه برطرف شود.

چه نوع مشکلاتی موجب می گردد تا نیاز به جراحی ثانویه بینی باشد؟

قوز بینی

در مواقعی ممکن است قسمتی از قوز بینی یا hump باقی مانده باشد که در این صورت نیاز به جراحی ترمیم بینی خواهد بود.

عدم تقارن بینی و سوراخ های بینی

همچنین گاهی ممکن است پس از رفع تورم بینی عدم تقارن در بینی یا سوراخ های بینی و آویزان بودن نوک بینی مشاهده شود که در چنین مواقعی پس از رفع تورم نیاز به الار بیس وجود دارد. در حقیقت الار بیس بدین معناست که در طول عمل جراح بینی اقدام به برداشتن دقیق از پره ها یا کوچک کردن پره های بینی با بی حسی موضعی می نمایید.

مشکلات تنفسی

یکی از مشکلاتی که مشاهده می شود، مشکلات تنفسی است که این امر نتیجه جراحی بینی اولیه می باشد که می توان در طول جراحی بینی ثانویه برطرف نمود.

سوراخ شدن تیغه بینی

یکی از مشکلاتی که در اکثریت مواقع در دریچه داخلی و خارجی بینی مشاهده می شودسوراخ شدن سپتوم یا تیغه میانی بینی می باشد که این مشکل سبب می گردد تا بیمار به سختی بتواند نفس بکشد.

Inverted V Deformity

یکی دیگر از مشکلات که بسیار مشاهده می شود Inverted V Deformity است این مشکل در واقع به شکل V معکوس در رخ بیمار مشاهده می شود.

در این موارد غضروف از استخوان در ناحیه جلوی بینی جدا شده و Inverted V Deformity به وجود می آید که نیاز به استفاده از ستون های در والو داخلی بایستی برطرف شود.

pinching nose

زمانی که دریچه خارجی بینی در جراحی اولیه به شدت تخریب شده باشد مشکل pinching nose به وجود می آید. این مشکل سبب می گردد که بینی از روبرو بدین صورت مشاهده می شود که دو طرف بینی پینچ شده و شبیه به این است که کلیپس زده شده است.

در صورت وجود چنین مشکلی حتما می بایست که از غضروف برای ترمیم دریچه خارجی استفاده نمود.

کوچک شدن بیش از حد بینی

به طور معمول یکی دیگر از مشکلاتی که ایجاد می شود کوچک کردن بیش از حد بینی است که این مشکل در واقع ناشی از قضاوت ناصحیح پزشک و جراحی نادرست است که در صورت وجود چنین مشکلی نیاز به تیپ پلاستی و استفاده از غضروف های بینی برای بازسازی نوک بینی در ناحیه آگمنشین در قسمت تیپ و در بعضی مواقع در ناحیه دورسوم استفاده می شود.

زمان انجام جراحی ثانویه بینی بایستی یک سال پس از جراحی اولیه انجام شود و این بدان معناست که تمام مشکلات بینی در صورت خود را نشان دهد و عمل ترمیمی باعث برطرف مشکلات خواهد شد و بافت ها پس از یکسال توانایی تحمل را ندارند و لذا بهترین زمان یکسال پس از جراحی اولیه می باشد.

 هزینه جراحی ترمیمی بینی

هزینه جراحی ترمیم بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به طور مثال هزینه جراحی بینی ثانویه به نسبت جراحی اولیه با توجه به مشکلات و آسیب های بسیار و همچنین نیاز به غضروف تعیین می گردد. لذا قبل از معاینه و بررسی های لازم نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود. به همین منظور جهت کسب اطلاعات دقیق می توانید به جراح پلاستیک مراجعه نمایید.

نکته آخر

در نهایت بگوییم که، در جراحی ثانویه تمام تلاش جراح پلاستیک این است که مشکلات ناشی از عمل اولیه را اصلاح نمایید. لذا جراحی ترمیم بینی بسیار سخت تر خواهد بود و نیاز به یک جراح بینی با علم و دانش کافی می باشد که توانایی استفاده از بافت های پوست، غضروف و استخوان بیمار را داشته باشد.

خوشبختانه در حال حاضر با پیشرفت های بسیار در حیطه پزشکی و علم بازسازی بینی می توان گفت 99 درصد مشکلات ایجاد شده قابل اصلاح خواهد بود مگر آنکه در جراحی بینی اولیه ناتوجهی و ناآگاهی بسیار زیاد سبب تخریب بافت نرم شده باشد که در این صورت امکان اصلاح تمامی مشکلات وجود نداشته باشد.

اما خوشبختانه بروز چنین مشکلات و آسیب های بسیار کم خواهد بود و در نتیجه عمل بینی ثانویه در اکثریت مواقع موفقیت آمیز خواهد بود.

جالب است بدانید که با توجه به اینکه تعداد اعمال جراحی بینی در حال حاضر افزایش یافته است، اما تعداد زیادی از آن توسط افراد غیر ماهر انجام می شود که این امر موجب می گردد تا میزان عمل ترمیمی یا ثانویه افزایش یابد.

به طور کلی جراحان پلاستیک با تعداد زیادی از این بیماران مواجهه هستند و این بدان معناست که آن جراحان به دلیل ناآگاهی مشکلاتی را برای افراد به وجود می آورند که خود آن ها نمی توانند آن ها را رفع نمایند به همین خاطر آن افراد به جراحان دیگری مراجعه می نمایند.

در اکثر موارد افراد فوق تخصص جراح پلاستیک و زیبایی درگیر این اعمال جراحی ثانویه خواهند بود. با وجود این از تمامی بیماران تقاضا می کنیم در انتخاب جراح بینی خود دقت نموده و افرادی را انتخاب نمایند که تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی و توانایی لازم برای انجام جراحی بینی را داشته باشند.

استفاده از لیست انجمن جراحان پلاستیک و استفاده از افراد فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیم سبب می شود تا مشکلات کمتری به وجود آید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.