دکتر وقردوست

جراحی بینی

انسان ذاتا به دنبال زیبایی و زیباتر شدن است؛ با پیشرفت علم پزشکی بشر این امکان را پیدا کرده تا صورت که مهم‌ترین عضو ظاهری بدن و ویترین ارتباط با دنیای بیرون برای هر فردی است را آنطور که دوست دارد تغییر دهد. عمل بینی از اولین و متداول‌ترین عمل‌های زیبایی به منظور بهبود ظاهر افراد است که در دنیا طرفدارای بسیار زیادی دارد. در طی این فرآیند، جراح پلاستیک، غضروف و استخوان بینی را برای تجسم رسیدن به یک ظاهر مطلوب تر تغییر می‌دهد.

برای مردان و زنان که از اندازه و شکل بینی خود ناراضی هستند، جراحی بینی یک راه حل زیبایی مطمئن و موثر را به آنها پیشنهاد می‌دهد، درست وقتی کار را به یک جراح زیبایی با تجربه و ماهر بسپارند می‌توانند نتیجه کار را به شکل درست حس کنند. رینوپلاستی می‌تواند تا حد زیادی تعادل ویژگی‌های صورت را بهبود دهد و به بیماران کمک کند اعتماد به نفس تازه‌ای پیدا کنند. عمل بینی همچنین می‌تواند برای اصلاح نقص‌های ساختاری، از جمله مواردی که باعث مشکلات تنفسی می‌شود نیز به کار گرفته شود.

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی اولیه) متناسب با چهره

رینوپلاستی به مفهوم اصلاح بدشکلی و ناهنجاری‌های بینی می‌باشد که از آن به تعبیرهای مختلف از جمله : عمل بینی، جراحی زیبایی بینی، کوچک کردن بینی، سپتو رینوپلاستی و.. نام برده می‌شود. از نظر ما کسانی که بدشکلی بینی اعم از بزرگی بینی، انحراف ظاهری بینی، عدم تقارن بینی، مشکلات انسدادی بینی، ناهنجاری‌های مادرزادی یا ناشی از جراحی یا حادثه به هر علت دیگری نام دارند و شکل ظاهری و رضایت ندارند: میتوانند تحت عمل جراحی بینی قرار بگیرند. جراحی زیبایی بینی به مفهوم کوچک کردن بینی به هر قیمتی نیست. از نظر علمی در خانمها کوچک کردن و متناسب کردن بینی یک هدف نهایی است در حالیکه در مردان، کسانی که بینی گوشتی و پوست ضخیم دارند ایجاد تناسب هدف نهایی است هرچند در متناسب سازی نیز بعضی قسمت‌های کوچک، بعضی قسمت‌ها تغییر و حتی ممکن است تقویت شوند. نکته قابل توجه بعدی این است که بهترین ارزیابی از نتیجه نهایی عمل، بعد از گذشت حداقل یکسال از عمل جراحی بینی می‌باشد بنابراین از قضاوت و ارزیابی عجولان خودداری فرمایید.   

جراحی بینی

هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی بینی بر اساس نوع عمل و نوع بینی هر شخص به شرح زیر است:

جراحی بینی استخوانی

هزینه جراحی زیبایی بینی استخوانی

با توجه به نوع بینی، پوست بینی، داشتن و یا نداشتن پولیپ بینی و دیگر مشکلات تنفسی به طور دقیق نمی‌توان بیان کرد که هزینه جراحی بینی استخوانی چقدر است. قطعا هزینه یک بینی که فقط قوز و برآمدگی جزئی دارد، نسبت به یک بینی استخوانی با غضروف‌های محکم و نوک گوشتی هزینه کمتری دارد ولی باز هم باید خاطر نشان کرد که هزینه عمل بینی پس از معاینه و مشورت های لازم با پزشک قابل محاسبه است.

هزینه جراحی زیبایی بینی گوشتی

در بینی های گوشتی با پوست ضخیم فرآیند جراحی کمی پیچیده‌تر و حساس‌تر می‌شود. مشخص شدن تغییرات بینی در بینی‌های گوشتی بسیار مشکل است، زیرا خطوط تیز و زاویه‌ها در زیر یک پوشش ضخیم به خوبی نمایان نمی‌شود. لذا به دلیل سختی این نوع عمل بینی معمولا هزینه آن از جراحی بینی استخوانی بالاتر است.

جراحی بینی گوشتی
جراحی بینی با لیزر

هزینه جراحی زیبایی بینی با لیزر

لیزر در زمینه‌های مختلف پزشکی استفاده‌های زیادی دارد اما در عمل بینی استفاده از لیزر معنی ندارد. استفاده از لیزر در برداشتن قوز بینی و یا انحراف بینی و حتی افتادگی نوک بینی هیچ جایگاهی ندارد و جنبه تبلیغاتی دارد. پس حتی نمی‌توان هزینه‌ای نیز برای این نوع عمل در نظر گرفت.

هزینه جراحی زیبایی بینی ترمیمی

برخی از افراد بعد از اولین عمل زیبایی بینی از مشکلات تنفسی و یا ظاهر بینی خود راضی نیستند و تصمیم به جراحی مجدد بینی یا عمل ترمیمی می‌گیرند. فرد کاندید جراحی بینی باید در سلامت کامل روانی باشد زیرا برخی افراد به دلیل وسواس‌های فکری تصمیم به جراحی مجدد می‌گیرند. روند این جراحی از جراحی اولیه سخت‌تر است و به همین دلیل هزینه‌ی بالاتری نیز دارد.

عمل ترمیمی انواع مختلفی دارد که می‌تواند از یک جراحی ساده برای حذف استخوان اضافه تا تغییرات اساسی در ظاهر بینی فرد باشد. در بینی‌هایی که فوق العاده کوچک شده‌اند و یا دفورمیتی شدید دارند نیاز به پیوند غضروف گوش یا دنده وجود دارد که قطعا هزینه‌های بالاتری نسبت به دیگر جراحی‌ها دارد.

مزایای جراحی بینی فانتزی
نمونه کار جراحی بینی

پرداخت هزینه عمل بینی توسط بیمه

شرکت‌های بیمه به ندرت هزینه جراحی بینی را پرداخت می‌کنند. انجام جراحی بینی صرفا به دلیل زیبایی، به هیچ وجه تحت پوشش بیمه‌های طرف قرارداد نیست. پس اگر قصد انجام عمل زیبایی برای زیباتر شدن و بالا بردن هارمونی چهره خود دارید باید صفر تا صد هزینه را خودتان پرداخت کنید.

 

انواع عمل جراحی بینی تحت نظر پزشک متخصص

هر شخص بعد از عمل خواستار یک فرم بینی شیک است اما هر مدل بینی به هر صورتی سازگار نیست.

ترکیب سایر اجزای صورت بر فرم بینی متناسب تاثیر گذار است پس دنبال هر مدل بینی نباشید و به بینی سلبریتی مورد علاقه خود بسنده نکنید و این کار را به پزشک مورد نظر بسپارید. در ادامه به انواع عمل بینی می پردازیم.

جراحی بینی طبیعی
عمل بینی طبیعی

تاثیرات عمل بینی طبیعی بر چهره

طبیعی بودن به معنای تناسب بینی با اجزای صورت است در این نوع عمل که بیشتر عامه پسند بوده اشکالاتی از جمله قوز بینی، افتادگی نوک بینی و انحرافات ظاهری را برطرف می‌کند و به بینی جنبه و ظاهری طبیعی می‌دهد.

تاثیرات عمل بینی نیمه فانتزی بر چهره

در این نوع عمل ضمن حفظ تعادل در صورت، کمی نوک بینی به سمت بالا و قوس پشت بینی نیز کمی بیشتر است.

عملکرد بینی فانتزی شاید به اندازه مدل طبیعی مطلوب نباشد ولی اکثریت افرادی که تحت این نوع عمل قرار گرفته‌اند عملکرد تنفسی راحتی دارند.

جراحی بینی فانتزی
جراحی بینی فانتزی

تاثیرات عمل بینی غیر طبیعی بر چهره

در این نوع عمل بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی و قوس بیش از حد در پشت بینی و فرورفتگی زیاد پره‌های بینی و در کل کوچک شدن بیش از حد سایز بینی است که باعث مشکلات تنفسی می شود. بیشتر افراد در دراز مدت دنبال ترمیم دوباره بینی می‌روند.

تحت نظر بهترین جراح بینی در تهران باشید

قبل از عمل بینی در تهران باید نکاتی را در نظر گرفت و اعمال کرد. هر فردی که تصمیم به عمل بینی دارد، حتما زمان زیادی را صرف پیدا کردن بهترین جراحان بینی تهران می‌کند. این کار کاملا منطقی است چرا که تبحر و تجربه پزشک تاثیر بسیاری در نتیجه نهایی بهترین عمل بینی در تهران دارد. اما گاهی اوقات بعضی از متقاضیان عمل بینی بخصوص زنان و دختران به دنبال بهترین جراح بینی خانم در تهران هستند. باید بدانید جنسیت پزشک در انتخاب وی اهمیتی ندارد زیرا مهم‌ترین نکات در انتخاب جراح بینی عبارتند از:

 • تبحر، سابقه و تجربه کاری زیاد و توانایی ارائه نمونه کارهای موفق پیشین.
 • دارا بودن پرسنل باحوصله و تجهیزات پیشرفته.
 • اولویت قرار دادن سلامت بیمار و ارائه مشاوره صادقانه.
 • رفتار محترمانه، صبر و شکیبایی در پاسخ به سوالات بیماران.
عکس قبل و بعد جراحی بینی
تاثیرات جراحی بینی

مراقبت های قبل از عمل بینی

قبل از عمل بینی مراقبت‌هایی لازم است که فرد متقاضی جراحی باید به آن‌ها توجه کند تا دوره بهبودی بهتری داشته باشد. در ادامه نکاتی که باید قبل از عمل بینی رعایت شود نام برده شده است. اما توجه داشته باشید برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر باید با پزشک خود مشورت کنید.

 • دو هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 • دخانیات و نیکوتین موجب تنگ شدن رگ‌های خونی می‌شود و همچنین موجب اختلال گردش خون شده، بنابراین حداقل ۲ هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن اجتناب کنید.
 • ۸ ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 • شب قبل از عمل دوش بگیرید. علاوه بر تمیز شدن بدن از هر گونه آرایش و لوسیون و کرم می‌تواند به ریلکس شدنتان نیز کمک کند.
 • اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 • حتما راه‌های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 • در روز عمل هیچگونه زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 • از خوردن و آشامیدن در روز عمل جدا خودداری کنید.
 • آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

۲۴ ساعت اول بعد از عمل سخت‌ترین زمان برای ریکاوری فرد است. در این مدت هنوز اثر داروهای بیهوشی از بین نرفته است. در این زمان ممکن است کمی سردرد، ورم، کبودی و خونریزی بینی را تجربه کنید. بهتر است در این زمان فرد فقط استراحت کند و از مسکن‌های تجویز شده پزشک استفاده کند. در ادامه تمام نکاتی که باید بعد از عمل بینی رعایت کنید را برای شما آورده‌ایم.

 • بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را حتما از پزشک خود سوال کنید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید .
 • تا ۲۴ ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید. از خوردن غذاها و میوه‌هایی که نیاز به جویدن داشته باشد مانند هویج و سیب و … بپرهیزید.
 • بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی‌شود.
 • با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 • از فین کردن و فشار به بینی بپرهیزید چون ممکن است سبب خونریزی شود.
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته‌های اول خودداری نمایید.
 • از خوردن نمک خودداری کنید.
 • از خوراکی‌هایی که برای کاهش تورم صورت مفید است غافل نشوید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می‌تواند به کاهش تورم صورت کمک کند. برای بهتر شدن طعم آب کرفس می‌توانید آن را با آب هویج مخلوط کنید.
 • هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 • تا دو ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود و میتوانید لنز را جایگزین کنید.
 • تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین، همچنین فعالیت‌های شدید ورزشی خودداری کنید.
 • کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی بر اسکلت زمانبر خواهد بود بنابراین تورم در دوطرف بینی شما قطعا متفاوت خواهد بود، حتی اگر دو طرف آن یکسان عمل شده باشد. بنابراین نگران این موضوع نباشید.
 • چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است پس در نحوه چسب زدن بینی دقت شود.
 • در روزها و ماه‌های اول بعد از عمل بینی فرم بینی شما کاملا مشخص نمی‌باشد بنابراین اجازه قضاوت به افراد دیگر را ندهید.
عکس قبل و بعد جراحی بینی
انواع جراحی بینی
نمونه کار جراحی بینی با لیزر

نکات مهم عمل بینی با لیزر

هر جمله‌ایی با این مضمون که عمل جراحی زیبایی بینی با لیزر کاملا اشتباه و قابل رد کردن است حتی برای افرادی را که دارای بینی گوشتی هستند فقط  می‌توان با لیزر CO2 پوست ضخیم شده‌ی روی بینی برداشت .

کوچک کردن بینی با لیزر

آیا می‌توان با استفاده از لیزر بینی را کوچک کرد؟ این سوالی است که کاندیدای عمل بینی بسیار می‌پرسند. در پاسخ به این افراد، عملکرد لیزر کاملا بر روی پوست تاثیر گذار است .بهترین روش برای کوجک کردن بینی گوشتی و بینی‌های دیگر استفاده از یکی از دو روش جراحی زیبایی بینی است بسیاری از بیماران بر این باورند که شکل بینی آن‌ها بعد از عمل جراحی به دلیل پوست ضخیم برمی‌گردد. نکته ای که وجود دارد این است که اگر عمل بینی شما توسط جراحی ماهر و توانا انجام شود، کوچک کردن بینی گوشتی با روش جراحی بهترین راهکار برای افزایش زیبایی بینی شما است.

تاثیرات استفاده از لیزر در جراحی زیبایی بینی

 • برطرف کردن آکنه‌های روی پوست.
 • ایجاد برش بر روی بینی.
 • نازک کردن نسبی پوست بینی در پوست‌های ضخیم.
 • توانایی ایجاد تغییراتی فقط روی پوست بینی.
اولین مرحله : انتخاب جراح بینی

اولین و مهم‌ترین گام برای عمل کردن بینی انتخاب یک جراح خوب و مجرب است، چرا که جراح بینی تاثیر بسزایی در نتیجه رینوپلاستی دارد.

برای انتخاب جراح زیبایی بینی راه‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از رایج‌ترین آن‌ها پرس و جو از دوستان و آشنایان است، پس از تهیه لیستی از بهترین جراحان بینی درباره میزان تحصیلات، سوابق کاری و… تحقیق کنید، همچنین عکس‌های قبل و بعد از جراحی را برای تصمیم گیری بهتر مشاهده نمایید.

پس از تصمیم‌گیری و انتخاب جراح بینی برای مشاوره و ویزیت اولیه به مطب او رفته و انتظارات خود را از انجام عمل به جراح بگویید تا شما را به درستی راهنمایی کند، به این نکته توجه داشته باشید که از عمل زیبایی بینی انتظارات معقولانه ای داشته باشید.

همچنین در جلسه مشاوره در مورد مرحله به مرحله جراحی بینی با جراح صحبت کنید تا شما را به درستی راهنمایی کند.

عوارض جراحی بینی
بهترین جراح بینی

موارد استفاده از لیزر در جراحی زیبایی بینی

 • دومین مرحله : انجام اقدامات قبل از عمل زیبایی بینی

  در این بخش از مقاله جراحی بینی مرحله به مرحله می‌خواهیم به مواردی که پیش از رفتن به اتاق عمل باید رعایت کنید، بپردازیم.

 • حتما آزمایشاتی را که جراح بینی برایتان تجویز می‌نماید به طور کامل انجام داده و همراه با عکس رادیولوژی برای عمل بینی برای بررسی‌های بیشتر به جراح نشان دهید.

 • سعی کنید به مدت دو هفته قبل از عمل رینوپلاستی از دخانیات استفاده نکنید.

 • در صورتی که به دارویی حساسیت دارید یا داروی خاصی استفاده می‌کنید جراح بینی را در جریان بگذارید.

 • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقدامات قبل جراحی بینی می‌توانید به مقاله جامعی که در این رابطه تهیه شده و می‌تواند راهنمای خوبی برای‌تان باشد مراجعه کنید.

اقدامات مهم شب قبل از جراحی

در این بخش از مقاله جراحی بینی مرحله به مرحله از اقداماتی که شب قبل از عمل باید انجام دهید مطلع می‌شوید.

 • شب قبل از عمل بینی فرد باید استحمام نماید چرا که تا مدتی بعد از رینوپلاستی نمی‌تواند استحمام کند.
 • شام سبک میل کرده و حدود ۶ الی ۸ ساعت قبل از عمل ناشتا باشد تا حین عمل، معده خالی باشد.
 • حتما یک لباس جلو باز برای پوشیدن پس از رینوپلاستی همراه خود داشته باشید، چرا که بخاطر جراحی نمیتوانید از سر لباس بپوشید. پس قبل از عمل وسایل مورد نیاز را آماده کنید.
سومین مرحله : قبل از رفتن به اتاق عمل
 • روز عمل بینی فرد با یک همراه حدود یک ساعت قبل از زمانی که تعیین شده، باید در کلینیک حضور داشته باشد.
 • بعد از آمادگی برای انجام عمل فرد همراه یک پرستار به اتاق عمل راهنمایی می‌گردد.
 • بعد از وارد شدن فرد به اتاق عمل و پوشیدن لباس مخصوص آماده عمل بینی می‌شود.
 • پزشک متخصص بیهوشی کمتر از ۱ دقیقه بیمار را برای انجام عمل آماده می‌کند.
جراحی بینی طبیعی
اقدامات مهم قبل از جراحی بینی
اقدامات مهم روز جراحی
چهارمین مرحله : مراحل جراحی در اتاق عمل
 • بعد از بی‌هوشی بیمار، جراح باتوجه به ایرادات موجود در بینی و انتظارات بیمار از عمل زیبایی بینی یکی از روش های جراحی باز یا بسته را انتخاب می‌کند و پس از آن تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی بیمار اعمال می‌نماید.
 • بعد از اعمال تغییرات پوست سر جای خود برگردانده می‌شود و با بخیه و قرار دادن اسپیلینت پانسمان خواهد شد.
 • سپس فرد به ریکاوری منتقل می‌گردد و بعد از کسب هوشیاری لازم به بخش انتقال خواهد یافت.
 • فرد بعد از ۴ الی ۶ ساعت اگر وضعیت نرمالی داشته باشد، ترخیص خواهد شد.
پنجمین مرحله : اولین روز بعد از عمل بینی

از دیگر موارد حائز اهمیت که در جراحی بینی مرحله به مرحله به آن باید اشاره کنیم روز بعد از رینوپلاستی می‌باشد.

 • تا چند ساعت اول پس از عمل ، بیمار حالت تهوع و سر گيجه مختصری خواهد داشت که نباید از این امر نگران باشد چرا که مسئله ای طبیعی است.
 • گاهی اوقات در ساعات اوليه بعد از عمل جراحی ، ممکن است بیمار احساس سرماخوردگی و گلودرد داشته باشد که این موضوع ناشی از استفاده لوله بيهوشی در حین عمل است و در این راستا خوردن مايعات گرم می‌تواند کمک كننده باشد.
 • سعی کنید چند روز اول بعد از عمل زیبایی بینی را به خوبی استراحت کنید.
 • خوردن بعد از جراحی را حدود ۴ ساعت بعد از عمل شروع کنید، چرا که پس از این مدت اثر داروهای بیهوشی کمتر شده و احتمال حالت تهوع و غیره کاهش می‌یابد.
 • خوردن را با غذاهای آبکی و رقیق شروع کنید.
 • سعی کنید در روزهای اول پس از جراحی برای کاهش تورم و کیودی از کمپرس سرد استفاده کنید، همچنین می‌توانید با خوردن آب کرفس این روند را تسریع نمایید.
 1.  
اقدامات مهم بعد از جراحی بینی
ششمین مرحله : بعد از عمل بینی چه باید کرد ؟

از دیگر مواردی که در جراحی بینی مرحله به مرحله لازم دانستیم بیان کنیم، در مورد مراقبت‌های بعد از جراحی بینی است، چرا که با رعایت دقیق و درست این مراقبت‌ها فرد می‌تواند به نتیجه ایده‌آل از عمل زیبایی دست یابد.

 • پس از عمل ، داخل بینی بیمار تامپون قرار داده نخواهد شد، لذا تا دو روز ( ۴۸ ساعت ) بعد از عمل از بینی وی خونابه خارج می‌شود. بیمار به هیچ عنوان نباید جهت تمیز کردن این خونابه‌ها به طور مکرر از دستمال كاغذی استفاده نماید؛ زیرا این کار سبب ایجاد آلودگی شده و بهترین راه به این منظور استفاده از گاز استریل است.
 • طی روزهای اول بعد از عمل، بیمار باید زير كمر خود چند بالش قرار داده و در حالت نيمه نشسته بخوابد؛ به نحوی که سر و سینه او بالاتر از سطح پاها قرار گیرد.
 • همچنین لازم به ذکر است که افراد بعد از عمل باید به مدت تا ۲ الی ۳ هفته فقط به صورت طاقباز بخوابند و از خوابیدن به شکم و پهلو اجتناب نمایند.
 • توجه داشته باشید که تا ٧٢ ساعت بعد از عمل، تورم و کبودی افزايش یافته و از روز چهارم به بعد تدریجا رو به کاهش خواهد رفت.
 • بعد از عمل کردن بینی مراقب باشید گچ بینی خیس نشود.
 • حتما برای برداشتن گچ بینی و زدن چسب بینی به جراح بینی خود مراجعه کنید.
 • بعد از جراحي بینی از رفتن به مکان‌های شلوغ خودداری کنید چرا که ممکن است به بینی شما ضربه وارد شود.
 • داروهایی را که جراح بینی برایتان تجویز نموده است را به صورت کامل و راس ساعت استفاده کنید.
 • برای بررسی نتیجه قبل و بعد از جراحی حتما عکس بعد از جراحی زیبایی بینی نیز تهیه کنید.
بهترین متخصص جراحی بینی
تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی
عمل بینی مردانه متناسب با چهره
 موارد حائز اهمیت در عمل بینی
 • بینی شما درست در مرکز چهره شما قرار دارد. تغییر یک میلیمتری در هر جهت می‌تواند اختلاف چشمگیری بین نتیجه فاجعه بار و یک نتیجه با شکوه ایجاد کند. بینی ایده‌آل از پل یا تیغه شروع می‌شود و در یک مسیر شسته و رفته بدون پستی بلندی به نوک ادامه می‌یابد. نوک بینی به خودی خود باید یکپارچگی داشته باشد تا با زاویه ۹۰ تا ۱۰۵ درجه بین لب فوقانی و پایه بینی، صاف و بدون ایراد باشد.
 • برای مردان، هرگز نباید یک بینی خوکی شکل و سر بالا ایجاد شود؛ در عین حال که بینی آن‌ها باید ظاهری جذاب و خوش قیافه را برایشان بسازد. نوک بینی باید در مردان نسبت به زنان کمی قوی‌تر باشد و نباید بیش از حد اسکلتی یا استخوانی به نظر بیاید یا کروی و نافرم شود.
 • قومیت های مختلف با مسائل مختلف بینی همراه می‌شوند. به عنوان مثال، همانطور که گاهی اوقات در مردان آفریقایی-آمریکایی یا آسیایی دیده می‌شود، پل بینی می‌تواند تقریبا مسطح با سوراخ‌های بینی و گسترده باشد. ایرادهای این‌چنین در جراحی بینی مردان با محدود کردن پایه حفره بینی و افزایش ارتفاع پل و همچنین ارائه جزئیات بیشتر به نوک بینی، قابل اصلاح است.
 • جراح باتوجه به ایرادات موجود در بینی و انتظارات بیمار از عمل زیبایی بینی یکی از روش‌های جراحی باز یا بسته را انتخاب می‌کند و پس از ان تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی بیمار اعمال می‌نماید.

 • بعد از اعمال تغییرات پوست سر جای خود برگردانده می‌شود و با بخیه و قرار دادن اسپیلینت پانسمان خواهد شد.
 • سپس فرد به ریکاوری منتقل می‌گردد و بعد از کسب هوشیاری لازم به بخش انتقال خواهد یافت.
 • فرد بعد از ۴ الی ۶ ساعت اگر وضعیت نرمالی داشته باشد، ترخیص خواهد شد.
جراحی بینی استخوانی
جراحی بینی گوشتی
عمل بینی طبیعی
انواع جراحی بینی
عوارض عمل بینی
 • کاهش حس بویایی
 • خونریزی
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • کوچکی سوراخ‌های بینی
 • عفونت
 • آسیب به بافت‌های عمقی
 • کرختی پوست
 • افزایش تنفس دهانی

 

چسب زدن بعد از عمل بینی

چسب زدن به بینی، صرفا هفته‌های ابتدایی بعد از رینوپلاستی خصوصا هفته اول بعد از جراحی زیبایی بینی؛ چسب بیشترین تاثیر را در جلوگیری از تورم، ممانعت از بروز خونریزی زیر پوستی و کاهش یکنواخت ورم بینی دارد.

در برخی موارد که ورم بینی تا حد قابل قبولی کاهش نداشته است؛ بنا به صلاحدید جراح بینی، ممکن است توصیه‌شود تا زمان حصول نتایج مطلوب به چسب زدن بینی ادامه داده شود.

بعد از عمل بینی چی بخوریم؟

 خوردن غذاهای نرم

به منظور کمک به بدن و دستگاه گوارش خود و به دلیل اینکه جویدن غذاهای سخت بعد از جراحی زیبایی بینی بسیار سخت و خطرناک است، اکیداً توصیه می‌شود بعد از جراحی زیبایی بینی از غذاهای نرم در دوره بهبودی استفاده کنید. مانند تخم مرغ خرد شده، سیب زمینی پوره شده، سوپ مرغ و غیره.

غذاهای سرشار از فیبر

خوردن غذاهای پر فیبر در دوره بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی توصیه می‌شود؛ زیرا این نوع مواد غذایی با تقویت حرکات طبیعی روده و دستگاه گوارش به نوبه خود به شما در جلوگیری از یبوست کمک می‌کند. این مواد غذایی عبارتند از:

 • غلات مانند ماکارونی، گندم، برنج قهوه‌ای پخته شده، نان گندم و پاپ کورن و غیره.

میوه‌های تازه مانند سیب، پرتقال، توت فرنگی، گلابی و… .

سبزیجات تازه مانند هویج پخته‌شده، سیب زمینی پخته‌شده، نخود سبز پخته‌شده و کلم بروکلی و اسفناج آب‌پز و… .

تفاوت جراحی بینی طبیعی و فانتزی
نمونه کار قبل و بعد جراحی
نمونه کار جراحی بینی با لیزر
چه مواد غذایی برای بعد از عمل بینی خوب است؟

غذاهای ضد التهابی

یکی از مهمترین مواردی که حتماً باید در رژیم غذایی بعد از عمل بینی خود قرار دهید، غذاهای ضد التهابی است. همان‌طور که از نام این نوع غذا مشخص است، با مصرف آنها تا حد زیادی از التهابات ایجادشده بعد از عمل، کم می‌شود. در نتیجه، دوره بهبودی کوتاه‌تر و زخم‌ها سریعتر درمان می‌شوند.

این نوع مواد غذایی شامل موارد زیر می‌باشند:

غذاهای حاوی چربی‌های اشباع نشده مثل آووکادو، ماهی چرب و روغن زیتون، برخی از سبزیجات مانند توت فرنگی، زغال اخته، کلم بروکلی، قارچ، انگور و گوجه فرنگی، شکلات تیره و چای سبز.

غذاهای ترمیم کننده زخم

نوع مهم دیگری از غذا که باید حتماً در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد، غذاهایی است که در ترمیم زخم تأثیر زیادی دارند. این غذاها شامل مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، ماست و غذاهای سرشار از ویتامین A مانند هویج، پرتقال و سبزیجات برگ تیره مانند اسفناج و غذاهایی که سرشار از ویتامین C مانند مرکبات هستند.

غذاهای مناسب برای کاهش اضطراب

جالب است بدانید که درد و التهاب تنها مواردی نیستند که فرد بعد از انجام عمل با آن رو به رو می‌شود. برخی از افراد با اضطراب بعد از عمل هم دست و پنجه نرم می‌کنند. اما خوشبختانه انواع مختلفی از غذا وجود دارد که می‌تواند اضطراب را از بین ببرد، مانند آجیل، شکلات تیره، چای سبز و بابونه.

میوه و سبزیجات تازه

میوه و سبزیجات تازه به دلیل فواید متعددشان در تغذیه مناسب بعد از عمل بینی بارها ذکر شده و می‌شوند. چرا که میوه‌ها و سبزیجات تازه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که باید بعد از جراحی زیبایی بینی مصرف کنید. به عنوان مثال، آناناس میوه‌ای بسیار مناسب برای بعد از عمل است؛ بنابراین، تهیه یا نوشیدن آب آناناس یک روش مناسب برای به دست آوردن تمام مواد مغذی مهم و مرطوب نگه داشتن بدن است که به بهبودی شما کمک شایانی می‌کند.

بهترین سن جراحی بینی

با توجه به اینکه عمل بینی از محبوب ترین روش های جراحی صورت است ، معمولا سن مناسب برای عمل بینی بین ۲۰ الی ۳۰ سال است، چرا که در این بازه سنی اجزا صورت فرد کامل رشد کرده و او از نظر فکری و جسمی به بلوغ کامل رسیده است.

همچنین تصمیمی که در این بازه فرد برای انجام جراحی زیبایی بینی می‌گیرد از سر احساسات و شرایط دوره بلوغ جوانی نیست و پوست حالت کشسانی و الاستیک خود را حفظ کرده است.

جراحی بینی فانتزی
نمونه کار جراحی بینی
درد بعد از عمل بینی تا کی ادامه دارد؟

بعضی از بیماران ممکن است در مدت زمان طولانی کاهش تورم و کبودی‌های صورت را تجربه کنند. اما برای افرادی که جراحی بینی به روش بسته انجام داده اند، بعد از گذشت فقط چند روز نتیجه جراحی را خواهند دید، فقط ممکن است کاهش تورم کمی زمان ببرد.

درد نیز در همه روش‌های جراحی بینی، بعد از گذشت ۲ الی ۳ روز فروکش می کند و جای نگرانی ندارد. ولی اگر دردها ادامه دار و بدون کاهش بود، حتما باید به جراح بینی خود اطلاع دهید. زیرا ممکن است در روند جراحی خطایی بروز کرده و یا جای زخم‌ها عفونت کرده باشد.

نتیجه جراحی بینی بعد از آن که کبودی و تورم‌ها کاهش پیدا کند، کاملا قابل مشاهده است.
افرادی که جراحی بینی به روش بسته انجام می‌دهند می‌توانند بعد از رسیدن به شرایط فیریکی مطلوب بین یک الی دو هفته بعد از جراحی به محل کار و یا تحصیل خود باز گردند.

چند روز بعد از عمل بینی میتوان کار کرد؟

از متداول‌ترین سوالاتی که همواره متقاضیان عمل بینی از پزشک خود می‌پرسند این است که انجام کارهای خانه بعد از عمل بینی ممکن است؟ و یا چند روز بعد از عمل بینی میشه رانندگی کرد؟ زمان نقاهت عمل بینی چقدر طول می‌کشد؟

جهت سپری کردن دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی فرد باید حداقل یک هفته از محل کار یا تحصیل خود دور باشد تا کبودی‌های چشم که پس از عمل بینی به وجود می‌آید برطرف شود. این کبودی‌ها با گذشت دو تا سه روز احتمال دارد بیشتر هم شود و موجب ایجاد ظاهر نامناسبی برای فرد خواهد شد که بعد از یک هفته به مرور برطرف می‌شود.

بطورکلی یک هفته پس از جراحی بینی می‌توانید با اعتماد به نفس کامل به محل کار یا تحصیل خود برگشته و یا به انجام کارهای خانه بپردازید اما توجه داشته باشید که از فعالیت‌های سنگین و پرخطر تا مدتی خودداری کنید و توصیه‌هایی که پزشک به شما داده را با نهایت دقت انجام دهید تا به بهترین فرم دلخواه خود برسید.

 
عوارض جراحی بینی
جراحی بینی و پروتز چانه
نکات بعد از عمل رینوپلاستی
 • حدود ۶ ساعت پس از عمل می‌توانید مرخص شوید و به منزل بروید ولی در موارد خاص یک شب خواهید ماند.
 • در مدت حضور در بیمارستان ضمن اقدامات پرستاری از کمپرس سرد هر 15-20 دقیقه به مدت ۵ دقیقه استفاده نمایید. کمپرس سرد را تا ۴۸ ساعت پس از عمل ادامه دهید. (توجه کنید که در هنگام خواب استفاده نشود)
 • گاز جلو بینی را در صورت خونی شدن تعویض نمایید.
 • معمولاً تا ۲۴ ساعت و گاهی بیشتر ترشحات خونی ادامه دارد، چنانچه بیش از حد معمول باشد به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تا یک هفته به صورت نیمه نشسته بخوابید.
 • ضمن تعویض گاز جلوی بینی چنانچه خون و یا لخته اطراف نوک بینی و وجود داشته باشد با سرم تمیز نمایید. می‌توانید محل بخیه ها را با پماد جنتامایسین چشمی کمی چرب نمایید.
 • در صورتی که مش داخل بینی داشته باشید و برای خارج کردن آ« در روز بعد از عمل بر اساس توصیه پزشک عمل کنید و یا به پزشک خود مراجعه کنید.
 • در صورتی که مش نداشته باشید از روز بعد از عمل و در صورتی که مشکل داشته باشید پس از خارج کردن آن شستشوی داخل بینی با اسپری دکوسالین به صورت دو پاف در هر سوراخ بینی در حالت نیمه نشسته یا سرنگ، قطره چکان، به هر روشی که راحت باشید و یا سرم نمکی را انجام دهید و در ۲۴ساعت چندین بار تکرار نمایید. این کار را تا یک ماه ادامه دهید.
 • مایعات فراوان بنوشید، دو تا سه روز از غذاهای نرم و سپس غذاهای معمولی استفاده کنید.
 • در صورت ایجاد کبودی اطراف چشم از روز سوم تا هفتم کمپرس گرم استفاده نمایید. (توجه کنید که داغ نباشد) و در هر نیم ساعت چند دقیقه از کمپرس گرم استفاده کنید.
 • روز هفتم تا دهم بعد از عمل بخیه‌های جلوی بینی در صورت وجود داشتن کشیده خواهد شد و از پماد ضد اسکار استفاده می شود (استرا تادرم).
 • در مدتی که اسپیلنت دارید چنانچه شل شود و یا از روی بینی فاصله بگیرد: حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
 • دو تا سه روز پس از عمل می‌توانید حمام کنید(بدن و سرتان را بشویید) ولی اسپیلنت (گچ) روی بینی آب نخورد.
 • روز هفتم تا دهم بعد از عمل اسپیلنت (گچ) بینی  برداشته خواهد شد.
 • معمولاً از روز چهارم و قطعا از روز هفتم می‌توانید فعالیت‌های معمول خود را شروع نمایید.
 • فعالیت ورزشی سبک را از ماه دوم به بعد می‌توانید شروع نمایید.
 • استخر از ماه دوم به بعد می‌توانید استفاده نمایید ولی شیرجه نزنید و به عمق آب نروید.
 • چنانچه لنز دارید از روز هفتم می‌توانید استفاده نمایید.
 • از عینک طبی از ماه دوم به صورت متناوب و مدت زمان کوتاه استفاده کنید.
 • پس از برداشتن اسپیلنت، چسب روی بینی زده خواهد شد که سپس توسط خودتان هر ۲۴ تا ۴۸ ساعت یکبار چسب را عوض کنید. قبل از چسب زدن پوست بینی را با آب و صابون تمیز و خشک کرده سپس چسب بزنید. مدت4-3 هفته چسب زدن را ادامه دهید.
 • چنانچه با چسب زدن پوست روی بینی قرمز و حساسیت نشان داد از زدن چسب خودداری نمایید.
 • زمان ویزیت‌های بعدی 2 هفته – 1ماه – 3ماه – 6 ماه و ۱۲ ماه پس از عمل است.

(این زمان‌ها می‌توانند متناسب با شرایط بیمار تغییر کنند)