انتخاب بهترین جراح بینی

اگر تصور می‌کنید که بازار جراحی بینی دیگر مثل گذشته داغ نیست، بد نیست سری به کلینیک‌های زیبایی شهرتان بزنید. حتی با کمی جستجو در اینترنت متوجه می‌شوید که سایت‌ها افراد زیادی را به عنوان بهترین جراح بینی معرفی کرده‌اند. همین موضوع کار را برای انتخاب بهترین جراح بینی سخت‌تر می‌کند. جراح بینی متخصص، ویژگی‌های خاصی دارد؛ اما این ویژگی‌ها کدامند؟ با توجه به حساسیت جراحی بینی، بهتر است بیشترین تمرکز، روی انتخاب جراح مناسب گذاشته شود. چرا که انتخاب جراح نامناسب، پیامدهای منفی زیادی خواهد داشت. در مطلب پیش‌رو به بررسی فاکتورهایی می پردازیم که برای انتخاب جراح بینی ایده‌آل باید در نظر بگیرید.

 

انتخاب بهترین جراح بینی

در قدم اول، کمی بیشتر با جراحی بینی آشنا شویم

برای انتخاب بهترین جراح، بهتر است ابتدا اطلاعاتی درخصوص جراحی بینی داشته باشیم. جراحی بینی یا رینوپلاستی، نوعی تغییر شکل و اندازه بینی است. برای بسیاری افراد این جراحی، صرفا برای زیبایی و تغییر ظاهری انجام می‌شود. با این حال برخی دیگر به دنبال برطرف کردن مشکلات تنفسی هستند. به هر حال جراحی بینی با اهداف متفاوتی انجام می‌شود.

قسمت بالایی ساختار بینی استخوانی و قسمت آن پایینی غضروفی است. در جراحی رینوپلاستی، قسمت‌های غضروفی، استخوانی و پوست ممکن است تغییراتی داشته باشند. در جلساتی که قبل از جراحی بین جراح و زیباجو برگزار می‌شود، نحوه جراحی و نتیجه آن شرح داده خواهد شد.

بهترین جراح بینی، شکل ظاهری بینی را تغییر می‌دهد. این کار از طریق انحراف تیغه یا تغییر در شکل ظاهری سوراخ‌های بینی انجام می‌شود. همچنین اگر مشکل تنفسی وجود داشته باشد، جراح مسیر مسدودشده را باز می‌کند. جراحی بینی یا رینوپلاستی از طریق دو تکنیک باز و بسته انجام می‌شود.

جراحی باز برای تغییر شکل کلی بینی انجام می‌شود. برشی که روی بینی توسط جراح انجام می‌شود، امکان دید آناتومی زیرین بینی را فراهم می‌کند. در روش بسته هم تغییر شکل‌ بسیار جزئی‌تری در بینی ایجاد می‌شود. به هر حال انتخاب یکی از این روش‌ها برای جراحی، برعهده جراح است. جراح بینی با توجه به شرایط و فرم بینی، اقدام به استفاده از این روش‌ها می‌کند. به همین خاطر، انتخاب جراحی باتجربه و متخصص مهم است.

اهمیت انتخاب بهترین جراح بینی

اهمیت انتخاب بهترین جراح بینی

جراحان زیادی در کشور وجود دارند که عمل بینی را انجام می‌دهند و روز به روز به تعداد آنها افزوده می‌شود. با این حال فقط تعداد معدودی از آنها، می‌توانند نتیجه مطلوبی ارائه دهند. انتخاب جراح بینی مناسب و کاربلد، نقش تعیین‌کننده‌ای در نتیجه و شکل نهایی بینی دارد. اگر جراح مناسب و باتجربه‌ای انتخاب نشود، احتمالا خبری از بینی خوش فرم و دلخواه هم نیست!

جراح باتجربه و کاربلد با تکیه بر تجربه و تخصص بالای خود، می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی رقم بزند. به هر حال رینوپلاستی یکی از جراحی‌هایی است که بسیاری افراد، قصد تجربه مجدد آن را ندارند! انتخاب جراح نامناسب، ممکن است باعث تکرار و جراحی اصلاحی بینی شود که به هیچ عنوان خوشایند نیست. با انتخاب بهترین جراح، می‌توان بهترین نتیجه را هم گرفت.

جراحان باتجربه و زبده بینی، جلساتی را برای تعیین نتیجه با زیباجو برگزار می‌کنند. در این جلسات نحوه جراحی، مراقبت‌ها و نتیجه جراحی با جزئیات شرح داده می‌شوند. این کار باعث می‌شود استرس افراد برای جراحی و نتایج آن بسیار کمتر شود. بر همین اساس باید کار را به کاردان سپرد!

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی بینی هستند؟

انجام عمل بینی ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد. به هر حال اکثر افراد با هدف اصلاح ظاهری شکل بینی به جراحی روی می‌آورند. جراحی بینی ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد؛ از جمله:

 • افرادی که از ظاهر و فرم بینی رضایت کافی ندارند.
 • افرادی که مشکلات تنفسی دارند و دچار آپنه یا خروپف در خواب می‌شوند.
 • افرادی که به دنبال اصلاح بینی آسیب‌دیده خود هستند.

افرادی که از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل هستند، باید به دنبال انتخاب بهترین جراح بینی باشند. این جراحی برای افرادی که به سن بلوغ نرسیده‌اند، توصیه نمی‌شود. همچنین باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای از جراحی بینی و نتیجه موردنظر داشت. بسیاری از متقاضیان ممکن است انتظاراتی داشته باشند که به هیچ وجه شدنی نیست.

شرایط و فاکتورهای بهترین جراح بینی

بررسی انواع جراحی از نظر فرم بینی

جراحی بینی از نظر فرم به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. برخی بینی‌ها گوشتی و برخی دیگر استخوانی هستند. بهترین جراح بینی، ابتدا باید نوع بینی فرد را بررسی کرده و بر اساس آن اقدام به جراحی کند.

جراحی بینی گوشتی

در این نوع بینی‌ها، تغییر اندازه و شکل بینی اهمیت بسیار زیادی دارد. ابتدا باید دیدگاه واقع‌بینانه‌ای به زیباجو در خصوص تغییر اندازه و فرم بینی داده شود. تغییرات فرم بینی گوشتی، باید متناسب با فرم صورت انجام شود. قطعا شیوه جراحی و نتیجه آن در بینی‌های گوشتی با استخوانی متفاوت خواهد بود. بینی‌های گوشتی معمولا پهن هستند و پوست ضخیمی دارند. به همین دلیل نمی‌توان انتظار ظاهر باریک و بسیار کوچک برای آنها داشت. افرادی که دارای بینی‌های گوشتی هستند، معمولا پوست چربی هم دارند. سوراخ‌های بینی این افراد گشاد و برای جاماندن زخم مستعد هستند.

جراحی بینی استخوانی

جراحی این نوع بینی‌ها برای بهترین جراح بینی بسیار ساده‌تر است. بینی‌های استخوانی دارای غضروف بیشتری هستند. به همین دلیل خیلی ساده‌تر هم ترمیم می‌شوند. در بینی‌های استخوانی، حجم بینی کاهش پیدا می‌کند و کار تغییر شکل ساده‌تر می‌شود. معمولا بینی‌های استخوانی، مناسب‌ترین گزینه برای جراحی زیبایی محسوب می‌شوند. این نوع بینی‌ها پوست بسیار نازک‌تری دارند. همچنین غضروف این نوع بینی‌ها بزرگ‌تر است.

چگونگی انتخاب بهترین جراح بینی

بررسی مهم‌ترین معیارهای انتخاب بهترین جراح بینی

جراح بینی کاربلد و مناسب، ویژگی‌های خاصی دارد. آشنایی با این ویژگی‌ها قبل از انتخاب جراح ضروری است. در ادامه برخی از معیارهای انتخاب جراح مناسب مورد بررسی قرار می‌گیرند.

1. داشتن مدرک فوق تخصص پلاستیک و زیبایی و دانشنانه مربوطه

ابتدا باید برسی کنید که جراح مورد نظر شما گواهینامه فوق تخصص جراحی پلاستیک را دارد وعضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می‌باشد یا نه .( با ورود به سایت انجمن ، نام جراح خود را جستجو کنید ).این اولین قدم در انتخاب جراح می‌باشد ‌.
بعضی از جراحان عضو هییت علمی دانشگاه هستند و وظیفه تربیت فوق متخصص در این رشته را به عهده دارند، این هم نشان دهنده توانمندی مضاعف این افراد است .

2. تجربه و تخصص جراح بینی

عمل بینی با توجه به حساسیت‌های خاص خود به تجربه و تخصص زیادی نیاز دارد. به همین دلیل باید جراحی انتخاب شود که تجربه انجام جراحی‌های موفق بسیار زیادی داشته باشد. این که یک جراح چه تعداد جراحی داشته است، در رزومه کاری او مشخص می‌شود. جراحان کم‌تجربه، تعداد جراحی‌های کمتری هم انجام داده‌اند.

3. مشاهده عکس‌های قبل و بعد عمل بینی پزشک

یکی از راه‌های انتخاب بهترین جراح بینی، مشاهده نتایج کار جراح است. برای این کار باید عکس‌های قبل و بعد از جراحی مورد بررسی قرار بگیرند. این عکس‌ها نمونه کار واقعی جراح را نشان می‌دهند. اغلب جراحان بینی، عکس‌های قبل و بعد جراحی‌های خود را در سایت یا پیج کاری خود قرار می‌دهند. بررسی این عکس‌ها، راه بسیار مناسبی برای انتخاب بهترین جراح رینوپلاستی است. از طرف دیگر دیدن این عکس‌ها، دید کلی و خوبی در اختیار زیباجو قرار می‌دهد.

انتخاب بهترین جراح بینی

4. تحقیق از زیباجویان قبلی

برای داشتن اطلاعات کافی از جراح بینی مدنظر، بهتر است با افرادی که قبلا جراحی توسط این پزشک را تجربه کرده‌اند، مصاحبه مستقیم داشت. آنها می‌توانند اطلاعات بسیار زیادی در خصوص نحوه جراحی، تجربه پزشک نتیجه موردنظر و … ارائه دهند. صبحت مستقیم با این افراد، باعث افزایش اعتماد به جراح مدنظر می‌شود. برای انتخاب بهترین جراح بینی، صحبت با زیباجویان قدیمی جراح ضروری است.

بهترین جراح بینی

5. ارتباط و برخورد جراح با زیباجو در عمل بینی

یکی از معیارهای بسیار مهم برای انتخاب بهترین جراح بینی، برخورد مناسب جراح است. اگر جراح برخورد و رفتار مناسبی نداشته باشد، افراد نمی‌توانند خواسته‌های خود را در خصوص نتیجه به‌راحتی در میان بگذارند. همین موضوع باعث می‌شود که تعامل شکل نگیرد و در نهایت نتیجه مناسبی هم حاصل نشود. جراح بینی خوب، وقت زیادی به داوطلب جراحی اختصاص می‌دهد و دلسوزانه به صحبت‌ها و خواسته‌های او گوش می‌دهد. همچنین جراح باید توانایی صحبت‌ کردن قابل‌قبولی داشته باشد. چرا که باید بتواند زیباجو را با صحبت‌های خود قبل از جراحی آماده کند. به هر حال اگر جراح بینی نیازها و خواسته‌های فرد را درک نکند، نتیجه قابل‌قبولی در نهایت شکل نخواهد گرفت؛ حتی اگر جراح بسیار ماهر و باتجربه باشد.

6. اخلاق حرفه‌ای و مناسب جراح بینی

جراح خوب باید رفتار مناسبی با مراجعین خود داشته باشد. هرچقدر هم که تجربه و تخصص پزشکی بالا باشد، نباید از کنار اخلاق حرفه‌ای به‌سادگی گذشت. جراحی که اخلاق حرفه‌ای دارد، گزینه خوبی برای جراحی بینی خواهد بود.

7. پروانه پزشکی معتبر

بهترین جراح بینی، باید مجوز یا پروانه پزشکی معتبر داشته باشد. بسیاری از جراحان بینی، ممکن است بدون داشتن پروانه پزشکی معتبر اقدام به انجام جراحی کنند. برخی از افراد که به دنبال جراحی بینی هستند، این مورد را نادیده می‌گیرند. وجود پروانه پزشکی نشان‌دهنده تایید صلاحیت پزشکی اوست.

8. بررسی سوابق تخلف‌ها و اشتباهات

برخی از پزشکان در جراحی‌های خود، اشتباهات زیادی دارند. البته گاهی بروز اشتباه در انجام جراحی قابل‌درک است. اما وقتی تکرار می‌شود، نشان از تبحر پایین جراح دارد. قطعا هیچ زیباجویی، قصد سپردن بینی خود به دست پزشک پراشتباه را ندارد. به همین دلیل قبل از انتخاب بهترین جراح بینی، بهتر است سوابق پزشکی او بررسی شوند.

9. داشتن کلینیک و تجهیزات مناسب

بهترین جراح بینی، باید مطب یا کلینیک رسمی و مجهز داشته باشد. البته فقط داشتن مطب یا کلینیک کافی نیست. محیط آن و افرادی که در آنجا مشغول فعالیت هستند هم باید رفتار حرفه‌ای و مناسبی داشته باشند. محیط مطب جراح باید به‌گونه‌ای باشد که مراجعه‌کننده احساس امنیت و راحتی کند. همچنین مراقبت‌های باکیفیتی را بعد از جراحی ارائه دهند.

پیامدهای عدم‌انتخاب جراح بینی مناسب چیست؟

شاید بسیاری افراد به این فکر کنند که انتخاب بهترین جراح بینی اهمیت زیادی ندارد. به همین دلیل سراغ اولین جراحی که در دسترس قرار دارد خواهند رفت. این کار اشتباهی بسیار مهلک و خطرناک است. به هر حال سلامتی و زیبایی موضوعاتی نیستند که بتوان به‌سادگی از کنار آنها عبور کرد. شاید برخی افراد به دلیل پرداخت هزینه کمتر، سراغ جراحان کم‌تجربه یا کم‌دانش بروند. این هم یک اشتباه بسیار بزرگ است. مشکلاتی که جراحی بینی نامناسب ایجاد خواهد کرد، هزینه‌های به‌مراتب سنگین‌تری روی دست داوطلب جراحی خواهد گذاشت.

معمولا افرادی که در انتخاب جراح بینی تحقیق زیادی نمی‌کنند، خیلی زود پشیمان می‌شوند. چرا که سپردن بینی به جراح نامناسب، پیامدهای زیادی خواهد داشت. از جمله این که اگر نتیجه دلخواه نباشد، نیاز به جراحی ترمیمی وجود دارد. جراحی ترمیمی هم مشکلات خاص خود را دارد و هزینه‌های زیادی هم روی دست زیباجو خواهد گذاشت. شاید بدترین پیامد عدم انتخاب بهترین جراح بینی، احتمال ایجاد مشکلات تنفسی بعد از جراحی باشد.

گام به گام با انتخاب بهترین جراح بینی

بعد از آشنایی با ضرورت انتخاب جراح مناسب و ویژگی‌های یک جراح بینی خوب، نوبت به نحوه انتخاب آن می‌رسد. برای انتخاب جراح بینی خوب، باید مراحلی را طی کرد. در ادامه این مراحل گام به گام توضیح داده می‌شوند.

1. تحقیق برای پیدا کردن بهترین جراح بینی

برای انتخاب در هر زمینه‌ای، ابتدا باید کامل در مورد آن تحقیق کرد. عمل حساس بینی هم از این قاعده مستثنی نیست. برای تحقیق می‌توان از دوستان، آشنایان، همکاران و … کمک گرفت. افرادی که قبلا تجربه این جراحی را داشته‌اند، می‌توانند گزینه مناسبی برای مشاوره و تحقیق باشند. بهتر است لیستی از جراحان پیشنهادی ایجاد شود.

2. فضای مجازی

امروزه تحقیق به اقدامات میدانی خلاصه نمی‌شود. تقریبا اغلب جراحان بینی شناخته‌شده در فضای مجازی هم صفحات خاص خود را دارند. در این صفحات مجازی اقدام به انتشار عکس‌ها و نمونه کارهای خود می‌کنند. بهتر است بعد از تهیه لیست پزشکان موردنظر، صفحات مجازی آنها بررسی شوند. جراحانی که نمونه کارهای خوبی ندارند یا اساسا کارهای خود را در پیج یا سایت قرار نمی‌دهند از لیست حذف شوند. همچنین می‌توان از طریق کامنت‌هایی که برای پیج پزشک موردنظر گذاشته می‌شود تا حدودی کلیات کیفیت کار جراح را شناخت.

3. مشاوره حضوری

قطعا هیچ چیزی جای مشاوره حضوری در مطب جراح موردنظر را نمی‌گیرد. بعد از انجام تحقیقات کامل، تعداد معدودی از پزشکان باتجربه و متخصص باقی می‌مانند. برای انتخاب بهترین جراح بینی از بین این لیست، باید به صورت حضوری در مطب حاضر شد. حضور در مطب یا کلینیک پزشک موردنظر، باعث آشنایی با محیط آن نیز خواهد شد. بعد از مشاوره حضوری و بازدید از مطب، کار انتخاب بسیار راحت‌تر می‌شود.

نکاتی در خصوص انتخاب بهترین جراح بینی

به هر حال جراحی بینی حساسیت‌های خاص خود را دارد. به همین در انتخاب جراح بینی هم باید دقت زیادی داشت. در ادامه نکات مهم انتخاب بهترین جراحی بینی تهران تشریح خواهد شد:

 • جراح معتبر سایت تخصصی ایجاد می‌کند و نمونه کارها و مدارک خود را در آن به‌نمایش می‌گذارد.
 • باید دقت داشت که نمونه کارها و عکس‌های قبل و بعد از جراحی پزشک موردنظر، ادیت‌شده و فتوشاپی نباشند!
 • قبل از انجام جراحی بینی، جراح باید سایر پارامترهای سلامت فیزیکی زیباجو را مورد بررسی قرار دهد.
 • بهترین جراح بینی، زیبایی‌شناسی بسیار خوبی دارد. اگر جراح درک خوبی از تناسب چهره و زیبایی‌شناسی نداشته باشد، نتیجه مناسبی هم به دست نخواهد آمد.
 • جراح خوب وقت مناسبی هم در اختیار داوطلب جراحی در جلسه مشاوره قرار می‌دهد. او باید به صورت کامل انتظارات و خواسته‌های زیباجو را بشنود.
 • جراح باید اطلاعات کافی و ضروری را در خصوص قبل و بعد از جراحی در اختیار متقاضی عمل قرار دهد.
 • باید فعالیت جراح در بیمارستان‌ها مورد بررسی قرار بگیرد. معمولا بهترین جراح بینی در بیمارستان‌های معتبر فعالیت می‌کند.
 • پزشک یا جراح بینی معتبر، باید در دسترس باشد. اگر خود پزشک هم در دسترس نبود، رابط او باید به سوالات متقاضی پاسخ بدهد.
 • بهترین جراح بینی، پرسنل و دستیاران متخصص و صبوری را انتخاب می‌کند. به هر حال در بحث جراحی بینی، نقش کارکنان کلینیک هم اهمیت بسیار زیادی دارد.

منظور از جراحی ثانویه بینی چیست؟

این نوع جراحی که به آن ترمیمی هم گفته می‌شود، روشی برای اصلاح نتایج نامطلوب جراحی قبلی است. معمولا وقتی بهترین جراح بینی انتخاب نمی‌شود، احتمال جراحی ثانویه هم افزایش پیدا می‌کند. قطعا تجربه جراحی ثانویه خوشایند هیچ فردی نخواهد بود. جراحی بینی ثانویه عوارض بسیار زیادی دارد که جراح و متقاضی را با مشکلات و چالش‌های جدی روبرو می‌کند. گاهی ممکن است جراحی ثانویه هم نتایج مطلوبی نداشته باشد. به هر حال پیشگیری بهتر از درمان است. باید بیشترین توان و تمرکز روی انتخاب بهترین جراح بینی گذاشته شود تا کار به عمل ترمیمی کشیده نشود.

کلام پایانی

عمل بینی یکی از حساس‌ترین عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود. به همین دلیل باید دقت و تمرکز لازم روی انتخاب بهترین جراح بینی گذاشته شود. جراح بینی خوب، ویژگی‌های خاصی دارد که قبل از انتخاب باید مورد بررسی قرار بگیرد. یک جراح بینی خوب هم باید دانش تخصصی و هم تجربه کافی در زمینه جراحی بینی داشته باشد. جراحانی که تجربه و تخصص کافی ندارند، گزینه مناسبی برای سپردن صورتتان به دستشان نیستند!

جراح بینی کاربلد، باید پروانه و مجوز پزشکی معتبری هم داشته باشد. به هر حال هستند جراحانی که بدون مجوز، اقدام به انجام این جراحی می‌کنند! برای پیدا کردن جراح بینی خوب، می‌توان از تحقیق میدانی و مجازی هم استفاده کرد. جراح بینی معتبر، علاوه‌بر داشتن وب‌سایت قوی، صفحات مجازی هم دارد. بعد از انتخاب جراح بینی مدنظر، باید به صورت حضوری مشاوره گرفته شود. بهترین راه برای انتخاب جراح مناسب، برگزاری جلسات مشاوره حضوری است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *