دکتر وقردوست

جراحی لیپولیز

به خوبی ثابت شده است که چاقی شکمی با ناهنجاری‌های متابولیک متعدد مرتبط است و این ارتباط یک عامل خطر مهم برای بیماری عروق کرونر قلب و مرگ و میر ناشی از آن است.برخی از نقاط بدن گیرنده‌های بیشتری دارند که تجزیه چربی را مسدود می‌کنند.برای از بین بردن این آخرین چربی سرسخت، باید رژیم بگیرید و تمرینات شدیدتری انجام دهید.گاهی اوقات این کار نمی‌کند یا فقط مستقیم امکان پذیر نیست.
در حالی که همه سلول‌ها حاوی مقداری چربی هستند، عمدتاً در ماهیچه (تری گلیسیریدهای عضلانی) و در بافت چربی (چربی بدن) ذخیره می‌شود. بافت چربی محل ذخیره اصلی چربی بدن است و چربی که همه ما می‌خواهیم از بین ببریم.

لیپولیز چیست؟

در گذشته برای انجام این کار از دستگاه های قدیمی مانند لیپوساکشن کمک می گرفتند، اما مضرات استفاده از لیپوساکشن نسبت به لیپوماتیک این است که در آن امکان آسیب رساندن به بخشهایی مانند عروق خونی، رگبافت چربی به سلول‌های جداگانه‌ای موسوم به چربی تقسیم می‌شود.
این چربی‌ها قطرات تری گلیسیرید (۱ مولکول گلیسرول متصل به ۳ اسید چرب) را ذخیره می‌کنند که به عنوان منبع انرژی برای بدن عمل می‌کند.این قطرات ۹۵ درصد حجم چربی را تشکیل می‌دهند. برای اینکه از این ذخیره انرژی بالقوه (۶۰ تا ۱۰۰۰۰۰ کیلوکالری) استفاده شود و چربی بدن (هدف همه) از بین برو، باید از طریق لیپولیز (تجزیه تری گلیسیریدها) بسیج شود.
لیپولیز شامل تقسیم تری گلیسیریدها به مولکول گلیسرول و ۳ اسید چرب جداگانه (FFA) است.هنگامی که اسیدهای چرب از سلول‌های چربی پراکنده (خارج می‌شوند)، به آلبومین پلاسما (پروتئینی در خون) متصل می‌شوند تا به بافت‌های فعال منتقل شده و در آنجا سوزانده شوند.برای از بین بردن چربی بدن، اسیدهای چرب باید سوزانده شوند!

ها، اعصاب و ماهیچه بالا بود و در نتيجه بیماران به علت ترس از اسیب های این دستگاه کم تر به استفاده از آن ها تمایل داشتند. درحالیکه در دستگاه لیپوماتیک تدابیر ایمنی و سلامتی مریض اندیشیده شده و سعی شده تا با تعبیه حسگر در قسمت کانولا، صدمات لاغري موضعی به حداقل ممکن برسد. کانولا به علت داشتن حسگر تنها چربی های اضافه را حذف نموده و در نتيجه زمان برخورد با دیگر قسمتهای بدن متوقف ميشود.

در این روش کمتر از برش برای از بین بردن چربی استفاده میشود،به همین دلیل درد و خونریزی شدیدی رخ نمی دهد. اما مراجعه کنندگان تا دو هفته بعد از عمل جراحی داروهایی مثل وارفارین و آسپرین استفاده نکنند. چون این داروها ميزان خون ريزي در حین جراحی را افزایش ميدهد.

کوچک کردن شکم با لیزر لیپولیز شکم

لیپولیز با لیزر یک روش تنظیم بدن است که از گرمای دستگاه‌های لیزری برای از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌کند.لیزر لیپولیز یک روش مجسمه‌سازی بدن است که از حرارت ناشی از فناوری مبتنی بر نور برای ذوب سلول‌های چربی استفاده می‌کند.لیپولیز رسوبات کوچک‌تر چربی را در قسمت‌های خاصی از بدن هدف قرار می‌دهد.
اگر بافت چربی در شکم، باسن، ران یا باسن خود دارید که می‌خواهید از شر آن‌ها خلاص شوید، ممکن است کاندیدای مناسبی باشید. این روش معمولاً برای افراد چاق توصیه نمی‌شود.این هدف عمدتاً برای از بین بردن آن دسته از چربی‌های بدن است که از بین بردن آن از طریق رژیم غذایی یا ورزش دشوار است، مانند:

 • کیسه‌های زین (رسوب چربی در قسمت فوقانی ران)
 • کوچک کردن شکم(چربی شکم در اطراف تنه)
 • چانه‌های دوتایی

دو نوع لیپولیز وجود دارد:

 1. حداقل تهاجمی
 2. غیر تهاجمی

“تهاجمی” به معنی شکستن پوست با ایجاد یک برش است.
لیپولیز با لیزر نوعی جراحی زیبایی است. از انرژی لیزر برای تغییر شکل و ظاهر بدن شما استفاده می‌کند. انواع دیگری از لیپولیز وجود دارد که شامل تزریق یا درمان با امواج رادیویی است، اما لیپولیز لیزری رایج‌ترین تکنیک است.

لیپولیز تزریقی چیست؟

لیپولیز تزریقی تعداد سلول‌های چربی اطراف محل تزریق را کاهش می‌دهد. این ماده شیمیایی به نام اسید دئوکسی کولیک منجر به از هم گسیختگی سلول‌های چربی می‌شود. در حال حاضر، FDA  برای درمان ناحیه زیر چانه برای از بین بردن آنچه به عنوان “چانه دوگانه” این روش را شناخته می‌شود، تأییدشده است.
کاربرد لیپولیز تزریقی برای گزینه‌های غیر جراحی و بیمارانی مفید است که علاقه‌مند به یک روش غیر جراحی برای کاهش چربی زیر چانه می‌باشند.اما بیمارانی که پوست شل یا رنگ ضعیف دارند، ممکن است کاندیدای مناسبی برای این عمل نباشند.این روش را می‌توان با بی‌حسی موضعی انجام داد که در ناحیه درمان زیر چانه تزریق می‌شود.پس از تزریق بی حسی موضعی، مقدار دقیقی از دارو به صورت طوری تزریق می‌شود که از قبل روی پوست زیر چانه مشخص شده است. این دارو به صورت یک درمان تزریق می‌شود.
عوارض لیپولیز تزریقی غیرمعمول است و شامل آسیب عصبی است که می‌تواند منجر به لبخند ناهموار شود. در موارد نادر، بیماران همچنین مشکل بلع را پس از عمل گزارش کرده‌اند.اکثر بیماران حداقل دو درمان با فاصله ۴ تا ۶ هفته دارند که مدت زمان معمول تورم است.بیماران می‌توانند تا شش درمان را در ناحیه زیر چانه انجام دهند. جراح پلاستیک شما می‌تواند طرحی را تهیه کند که مناسب‌ترین آناتومی فردی شما باشد.

کرایولیپولیز چیست؟

کرایولیپولیز که معمولاً توسط بیماران به عنوان ” CoolSculpting ” شناخته می‌شود، از دمای سرد برای تجزیه سلول‌های چربی استفاده می‌کند. برخلاف سایر انواع سلول‌ها، سلول‌های چربی به ویژه مستعد ابتلا به سرما هستند. در حالی که سلول‌های چربی یخ می‌زنند، پوست و سایر ساختارها از آسیب در امان می‌مانند.این یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاهش چربی غیر جراحی است و بیش از ۴۵۰،۰۰۰ عمل در سراسر جهان انجام می‌شود.
بیمارانی که مایل به کاهش برآمدگی چربی موضعی هستند که با وجود رژیم غذایی و ورزش همچنان ادامه دارد ممکن است به کرایولیپولیز علاقه‌مند باشند. اما بیماران مبتلا به بیماری‌های مرتبط با سرماخوردگی، مانند کرایوگلوبولینمی، کهیر سرد و هموگلوبولینوری سرماخوردگی پاروکسیسمال نباید کرایولیپولیز انجام دهند. همچنین بیماران با پوست شل یا تن ضعیف ممکن است کاندیدای مناسبی برای این روش نباشند.هدف از کرایولیپولیز کاهش حجم چربی در برآمدگی چربی است. برخی از بیماران ممکن است ترجیح دهند بیش از یک ناحیه تحت درمان قرار گیرند یا یک منطقه را بیش از یک بار کرایولیپولیز کنند.این روش بدون بیهوشی انجام می‌شود.
پس از ارزیابی ابعاد و شکل برآمدگی چربی برای درمان، یک اپلیکاتور با اندازه و انحنای مناسب انتخاب می‌شود. منطقه موردنظر مشخص شده است تا محل قرارگیری اپلیکاتور مشخص شود. یک پد ژل برای محافظت از پوست قرار داده شده است. اپلیکاتور اعمال می‌شود و برآمدگی به داخل حفره اپلیکاتور وکیوم می‌شود. دمای داخل اپلیکاتور کاهش می‌یابد و با این کار ، ناحیه بی‌حس می‌شود. برخی اوقات بیماران از کشیدن خلا بر روی بافت خود احساس ناراحتی می‌کنند اما با بی‌حس شدن ناحیه، این مشکل در عرض چند دقیقه برطرف می‌شود.سلول‌های چربی آسیب‌دیده طی ۴ تا ۶ ماه به تدریج توسط بدن دفع می‌شوند.در این مدت اندازه برآمدگی چربی کاهش می‌یابد و میانگین چربی آن حدود ۲۰ درصد کاهش می‌یابد.

لیپولیز با فرکانس رادیویی چیست؟

لیپولیز رادیوفرکانسی روشی است که از فرکانس رادیویی برای گرم کردن چربی بدون وسیله تماس فیزیکی با بیمار استفاده می‌کند. اپلیکاتور از فاصله یک سانتی‌متری از پوست گرم می‌شود. سلول‌های چربی ترجیحاً بدون تأثیر بر سایر سلول‌های پوست یا سایر ساختارها گرم می‌شوند. نوع متداول لیپولیز فرکانس رادیویی Vanquish است .

بیمارانی که مایل به کاهش برآمدگی چربی موضعی هستند که علیرغم رژیم غذایی و ورزش باقی مانده است، ممکن است به لیپولیز فرکانس رادیویی علاقه‌مند شوند. با این وجود که احتمال عوارض و خطرات حداقل است اما بیمارانی با پوست شل یا تن ضعیف ممکن است کاندیدای مناسبی برای این روش نباشند.کاربرد لیپولیز با فرکانس رادیویی کاهش حجم چربی در یک برآمدگی چربی است.برخی از بیماران ممکن است ترجیح دهند بیش از یک ناحیه تحت درمان قرار گیرند یا یک ناحیه را بیش از یک بار درمان کنند.این روش بدون بیهوشی انجام می‌شود.
درمان تقریباً سی دقیقه طول می‌کشد و هفته‌ای یک بار به مدت چهار هفته یا طبق ارزیابی در طول هفته تکرار می‌شود.هیچ محدودیتی پس از لیپولیز فرکانس رادیویی برای فعالیت وجود ندارد و هیچ زمان وقفه‌ای وجود ندارد.بیمارانی که تحت درمان کوچک کردن شکم با لیپولیز رادیوفرکانسی قرار گرفته‌اند به طور متوسط ​​کمتر از دو اینچ کاهش یافته‌اند، اگرچه همه بیماران کاهش قابل اندازه گیری و محسوسی ندارند.

مزایای لیپولیز چیست؟

لیپوساکشن یک روش تهاجمی است که به بهبود طولانی مدت نیاز دارد. لیپولیز لیزری، نتایج مؤثری را با حداقل زمان خرابی ارائه می‌دهد.
همان‌طور که چندین نوع لیپوساکشن وجود دارد، چندین نوع لیپولیز لیزری نیز وجود دارد. همه از لیپوساکشن معمولی مشتق شده‌اند که طی آن بافت چربی ناخواسته از طریق لوله‌های کوچکی به نام کانول از بدن خارج می‌شود.در لیپولیز لیزری، انرژی لیزر قبل از برداشتن بافت چربی، آن را ذوب می‌کند و از کانول های کوچک‌تر که باعث آسیب کمتر بافتی می‌شود، استفاده می‌شود.
لیزر لیپولیز، هنگامی که به عنوان یک روش جداگانه انجام می‌شود، فقط مناطق کوچک بدن را درمان می‌کند. گاهی اوقات به عنوان “لیپو هنگام ناهار” نامیده می‌شود زیرا فقط یک یا دو ساعت طول می‌کشد تا نتایج مؤثر ایجاد شود.هنگامی‌که کاهش قابل توجهی از بافت چربی مورد نیاز است، لیپولیز لیزری اغلب همراه با لیپوساکشن سنتی انجام می‌شود و به بیماران کمک می‌کند تا تنها در یک درمان به حداکثر نتایج برسند.پس از درمان، بیمار می‌تواند انتظار کاهش چشمگیر محیطی و سفت شدن پوست در ناحیه مورد نظر را داشته باشد. نواحی متداول تحت لیزر لیپولیز شامل کمر، شکم، پشت، باسن، باسن ، زانو، مچ پا، صورت و گردن است.
اصلی‌ترین مزایای لیپولیز توانایی آن در کاهش چربی و سفت کردن پوست با هدایت انرژی به سمت کلاژن است، به ویژه هنگامی که رژیم و ورزش شکست خورده است.

مزایای لیپولیز نسبت به لیپوساکشن سنتی عبارت‌اند از:

 • ضربه کمتر
 • زمان عمل کوتاه‌تر
 • زخم کمتر
 • زمان خرابی کمتر
 • حذف مؤثر چربی
 • سفت کننده پوست
 • خطرات و عوارض کمتر

لیپولیز لیزر چگونه کار می کند؟

لیزر لیپولیز عمدتاً دارای ۳ اثر بر روی ناحیه‌ای است که روی آن اعمال شده است:
یکپارچگی غشای سلول‌های چربی با اثر مکانیکی نور لیزر از بین می‌رود.چربی موجود در سلول‌ها به ناحیه بین سلولی نشت می‌کند. این مقدار ویسکوزیته کم ممکن است در آن ناحیه باقی بماند تا بدن آن را جذب کند یا ممکن است با یک کانول لیزری لیپولیز نازک با فشار کم تنفس شود.در خارج از ناحیه تحت تأثیر مکانیکی، انعقاد (لخته شدن) در عروق نازک به دلیل اثر حرارتی عکس رخ می‌دهد.درنتیجه این اثر در حین یا بعد از عمل که صفر کبودی را تضمین می‌کند، از خونریزی جلوگیری می‌شود.
یک اثر تحریک کننده عکس درست در خارج از ناحیه ای که از نظر حرارتی تحت تأثیر قرار گرفته است ایجاد می‌شود. در این مناطق سنتز کلاژن تحریک شده منجر به تشکیل بافت همبند جدید می‌شود. اثر سفت کننده و منقبض کننده قابل توجهی روی پوست درمان شده به دست می‌آید.لیزر لیپولیز با فیبر نوری قابل انعطاف با کالیبر ۱ میلی‌متر، از طریق یک برش کوچک انجام می‌شود.
نور لیزر در سطح بین پوستی انجام می‌شود تا چربی را از بین ببرد و سپس انقباض پوست را ایجاد کند تا بتواند با خط جدید بدن سازگار شود.
این یک درمان مؤثر برای نواحی کوچکی مانند چانه، بازوهای داخلی، ران‌های داخلی و شکم است که در آن عقب نشینی پوست همراه برای نتایج خوب بسیار مهم است. همچنین روتوش مجسمه‌های چربی قبلی که سستی را تجربه کرده‌اند و همچنین می‌توانند به عنوان مکمل لیپوساکشن کلاسیک استفاده شوند، بسیار توصیه می‌شود.
تجهیزات مورد استفاده برای لیپوساکشن لیزری که مجسمه سازی لیزری نیز نامیده می‌شود، به دلیل اثر حرارتی عکس باعث تخریب مؤثر بافت چربی می‌شود و در عین حال به دلیل رساندن گرما در سطح زیر پوستی، نئوکالانژنز را تحریک می‌کند.

توصیه‌های پیش از عمل لیپولیز

پزشک اطلاعات خاصی در مورد نحوه آماده شدن برای عمل به شما ارائه می‌دهد. ممکن است به شما توصیه کنند:
دو هفته قبل از عمل مصرف داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضدالتهاب را متوقف کنید. این داروها می‌توانند در روند بهبود بدن شما اختلال ایجاد کنند.
از فعالیت‌هایی که ممکن است ناحیه مورد نظر را تحریک کند، یک هفته قبل از عمل اجتناب کنید. این شامل برنزه کردن و اصلاح است.
اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از هرگونه شرایط سلامتی موجود یا داروهای تجویزی که مصرف می‌کنید آگاه است. پزشک می‌تواند در مورد سایر اقدامات احتیاطی لازم به شما توصیه کند.
پس از انجام عمل، پزشک یک برگه دستورالعمل‌های دقیق به شما می‌دهد که روند بهبود شما را آسان‌تر می‌کند. این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و محل لیپولیز را از نزدیک تحت نظر بگیرید تا مطمئن شوید که پوست شما به درستی بهبود می‌یابد.

اگرچه باید بتوانید فعالیت‌های روزمره را به سرعت از سر بگیرید، اما ممکن است ایده خوبی باشد که بعد از انجام عمل، در خانه بستری شوید. در صورت احساس ناراحتی نباید رانندگی کنید، بنابراین از قبل برنامه‌ریزی کنید.

مراقبت های بعد از عمل لیپولیز

پس از انجام لیپولیز، ممکن است برای جلوگیری از عفونت‌ها به مدت سه تا پنج روز نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید. پزشک شما همچنین در مورد چگونگی به حداکثر رساندن نتایج عمل، با یک دوره خاص ورزشی یا تغییر رژیم غذایی، با شما صحبت خواهد کرد.زمانه‌ای بهبودی متفاوت است، اما برای استراحت حداقل هشت روز از تمرین و سایر فعالیت‌های سخت برنامه‌ریزی کنید.شما باید بتوانید برخی از اثرات لیپولیز را فوراً مشاهده کنید. ممکن است پوست شما سفت‌تر به نظر برسد و فشرده‌تر شود. اما ممکن است در ناحیه‌ای که لیپولیز انجام شده کمی کبودی، تورم و سوزش نیز مشاهده کنید.مراقب ناحیه باشید و در صورت بروز هرگونه تغییر غیرعادی در درد یا تخلیه به پزشک مراجعه کنید.
پزشک شما ممکن است از شما بخواهد برای مشاهده نتایج عالی، حدود یک هفته مراقبت های بعد از عمل لیپولیز را ادامه دهید.

عوارض لیپولیز چیست؟

به احتمال زیاد چند روز پس از عمل دچار کبودی و ناراحتی جزئی می‌شوید.اگر بعد از عمل از محل لیزر به درستی مراقبت نشود، ممکن است در معرض عفونت و زخم قرار بگیرید.در موارد شدید، لخته شدن خون ممکن است رخ دهد. در صورت مشاهده هر گونه تورم، درد یا ترشح غیر معمول باید به پزشک مراجعه کنید.

این یک روش نسبتاً جدید است، بنابراین اطلاعات کمی در مورد احتمال خطرات بلند مدت وجود دارد.

لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیز؟

در پاسخ به این پرسش که لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیز؟ باید گفت که لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن و لیپولیز سنتی جایگزین بهتری است.
لیپوماتیک جدیدترین روش حذف چربی از بدن با نتیجه‌ای کاملاً متفاوت و باورنکردنی در مقایسه با سایر روش‌های حذف چربی مانند لیپوساکشن یا لیپولیز است.
سلول‌های چربی در ابتدا به صورت کاملاً فیزیکی به جای استفاده از تابش یا گرما امولسیون می‌شوند. امولسیون به آرامی از بدن خارج می‌شود تا به تنظیمات بدن کمک کند. ایمنی این روش در مقایسه با روش لیپوساکشن سنتی بسیار بیشتر است.

هزینه لیپولیز در تهران

برای تعیین هزینه لیپولیز در تهران فاکتورهای زیادی مد نظر قرار گرفته می‌شود که مهم‌ترین آن ناحیه‌ای است که تحت عمل قرار می‌گیرد.مثلاً هزینه لیپولیز شکم با غبغب بسیار متفاوت است. به علاوه هزینه دستمزد پزشک بسته به تخصص متفاوت است. با این حال از ۳ میلیون تومان شروع می‌شود و تا ۱۵ میلیون هم می‌تواند ادامه داشته باشد. همچنین برای تعیین هزینه باید به موارد زیر نیز توجه داشت:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • قیمت داروهای تجویز شده
 • هزینه آزمایش‌ها
 • قیمت گن پس از جراحی
 • هزینه جراح

بهترین پزشک برای انجام لیپولیز در تهران

همان طور که گفتیم این روزها عمل جراحی برای کوچک کردن شکم به عنوان یکی از روش‌های درمانی به بسیاری از آقایان و بانوان کمک می‌کند تا اندامی مناسب داشته باشند.ما در کلینیک دکتر وقردوست از روش‌های مختلفی برای عمل کوچک کردن شکم استفاده می‌کنیم که در کمترین زمان ممکن بتوانید بهبود یابید و به شرایط ایده آل خود برگردید.

اگر شما هم به فکر عمل لیپولیز هستید اما نمی‌دانید، بهترین پزشک برای انجام لیپولیز در تهران کیست؟ ما به شما اطمینان می‌دهیم گروه حرفه‌ای کادر درمانی این کلینیک از بهترین‌ها هستند.