تزریق چربی به باسن

بدن انسان در گذر سال‌های عمر، فرم شاداب و زیبای خود را از دست می‌دهد و دچار افتادگی می‌شود. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دستخوش این تغییرات، باسن است. البته ورزش‌کردن و رعایت رژیم غذایی مناسب تا حدودی به این مسئله کمک می‌کند اما بازهم بسیاری بانوان از نتیجه راضی نیستند. به همین دلیل برای فرم و شکل دهی به باسن، به فکر راه‌هایی مانند بزرگ کردن باسن با تزریق ژل یا تزریق چربی به باسن می‌افتند. تزریق چربی به باسن که به آن لیفت باسن برزیلی هم می‌گویند، از طریق انتقال چربی بخش‌هایی از بدن به باسن صورت می‌گیرد. در این شیوه از فرم و شکل ‌دهی به باسن، مقداری چربی از بخش‌هایی مانند شکم، ران‌ها و پهلوها برداشته می‌شود و بعد از تفکیک آن چربی از ناخالصی‌های دیگر، به باسن منتقل می‌شود. این انتقال از طریق ایجاد چند بریدگی کوچک روی باسن انجام می‌شود که خوشبختانه، پس از جراحی ماندگار نخواهند بود و ظاهر ناخوشایندی ایجاد نمی‌کنند.

تزریق چربی به باسن بدون عمل‌های خطرناک

انتخاب روش مناسب، تا حدود زیادی به بدن شما بستگی دارد. در روش تزریق چربی به باسن یا لیفت باسن برزیلی، از چربی بدن خود فرد استفاده می‌شود. پس اگر بپرسید تزریق چربی به باسن برای چه کسانی توصیه می‌شود، باید بگوییم که اول‌ازهمه لازم است بدن فرد به‌اندازه کافی چربی داشته باشد. در نتیجه برای افراد لاغر که امکان انتقال چربی از بخش‌هایی مانند ران و شکم و پهلوها وجود ندارد، تنها راه همان تزریق ژل یا کاشت پروتز است.

تزریق چربی به باسن

امکان استفاده از چربی بدن دیگران برای تزریق چربی به باسن

ازآنجاکه ماندگاری تزریق چربی به باسن زیاد است و در فرم و شکل دهی باسن، بسیار مؤثر است، ممکن است افراد لاغری که چربی کافی برای انتقال به باسن خود را ندارند به این فکر بیافتند که از چربی بدن دیگری استفاده کنند. اما پزشکان این کار را توصیه نمی‌کنند زیرا چربی بافت زنده‌ای است که وارد بدن می‌شود و لازم است با بدن سازگار باشد. درصورتی‌که این چربی از بدن شخص دیگری منتقل شود، ممکن است به دلیل عدم سازگاری، بدن آن را پس بزند و در آن صورت باید عمل مجددی برای تخلیه آن چربی صورت گیرد.پس این موضوع می تواند یکی از عوارض تزریق چربی به باسن باشد.

سن مناسب تزریق چربی به باسن و مزایای آن

بنا بر توصیه پزشکان، برای انجام این عمل لازم است که فرد از مرحله بلوغ گذشته باشد و رشدش کامل شده باشد؛ بنابراین حداقل سن پیشنهادی بیست و پنج سال است. البته این عمل تا زمانی مؤثر خواهد بود که پوست، خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشد. به همین دلیل حداکثر تا پنجاه و پنج‌سالگی است که این عمل تأثیر مطلوب دارد و پس از آن سن، چندان مؤثر نخواهد بود.

اما از مزایای تزریق چربی به باسن می‌توان به این نکات اشاره کرد؛

 • تزریق چربی به باسن ظاهری طبیعی و زیبا به باسن شما می‌دهد.
 • ازآنجایی‌که در این روش از چربی بدن خود فرد استفاده می‌شود، خطر پس زدن چربی توسط بدن بسیار کم است و احتمال ابتلا به عفونت‌هایی مانند عفونت‌های ناشی از پروتز از بین می‌رود.
 • با این روش می‌توانید تا حدودی از چربی‌های اضافی بدن خود رها شوید.
 • دوره نقاهت عمل تزریق چربی به باسن بسیار کوتاه است.

تزریق چربی به باسن با کم‌ترین عوارض

خطرات و عوارض تزریق چربی به باسن، برای کسانی که این شیوه را انتخاب می‌کنند، فاکتور مهمی است. در مجموع می‌توانیم بگوییم که این روش، کم‌خطرتر از روش‌های دیگر است و عوارض خاصی ندارد که شما را وادار به انجام جراحی‌های دیگر برای برطرف‌کردنشان کند.

نمونه هایی از عوارض تزریق چربی به باسن:

 • بعد از جراحی، تا مدتی باسن متورم خواهد بود. معمولاً تا سه هفته. میزان تورم می‌تواند بسته به میزان چربی تزریق شده متفاوت باشد. این تورم ممکن است فرد را در مورد نتیجه نهایی عمل به‌اشتباه بیندازد. به همین دلیل تا زمان رفع تورم باید برای مشاهده نتیجه واقعی صبر کنید.
 • در محل‌هایی که چربی برای انتقال از آنها برداشته شده، ممکن است شاهد کبودی باشید. کبودی، التهاب یا خارش، واکنش‌های طبیعی هستند و جای نگرانی ندارد.
 • در محل تزریق چربی، ممکن است فرد دچار مقداری عفونت یا خونریزی شود. در این صورت، نباید خودسرانه به استفاده از دارویی دست بزند. مراقبت صحیح و زیر نظر پزشک، این مشکلات را در مورد محل زخم‌ها برطرف می‌کند.
 • ممکن است در محل تزریق چربی به باسن، پوست دچار سلولیت یا ترک‌خوردگی بشود. این گرچه اتفاقی نادر است، اما ممکن است رخ دهد و نیازمند پیگیری است. زیرا می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که چربی تزریق شده به‌خوبی جاگیر نشده است.
 • درصورتی‌که پزشک حاذق نباشد، ممکن است تزریق به‌صورت نامتقارن صورت بگیرد و ظاهر ناخوشایندی ایجاد کند.

لیفت باسن طی چه مراحلی انجام می‌شود؟

همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره کردیم، برای لیفت باسن برزیلی، از چربی بدن خود فرد استفاده می‌شود. در این راستا، لازم است نقطه‌ای از بدن که قرار است چربی موردنیاز از آن استخراج شود را بی‌حس کنند. بی‌حسی بنا بر شرایط و تشخیص پزشک می‌تواند موضعی یا نخاعی باشد. سپس در نواحی از پیش تعیین شده، برش‌های کوچکی ایجاد می‌کنند. از محل این بریدگی‌ها، لوله مخصوصی را وارد بافت چربی می‌کنند. این محل می‌تواند شکم، پهلو یا بالای ران باشد. سپس با عقب و جلو کردن این لوله مخصوص که کانول نام دارد، بافت چربی جدا شده و توسط سرنگ متصل به کانول خارج می‌شود. در این مرحله، تقریباً سه برابر چربی که می‌خواهند تزریق کنند استخراج می‌شود.

تصفیه‌ی چربی استخراج شده از بدن

این بافت چربی به‌دست‌آمده، مقدار زیادی خون و ناخالصی به همراه دارد و لازم است پیش از تزریق شدن، پردازش شود تا ماده موردنیاز برای تزریق چربی که بافت خالص چربی است به دست بیاید. در مرحله بعدی از مراحل تزریق چربی به باسن، چربی خالص، به‌واسطه تزریق‌های کوچک و به شکلی پراکنده، به باسن تزریق می‌شود. خوش فرم کردن باسن با تزریق چربی که هدف اصلی این جراحی است تا حدود زیادی وابسته به این است که این تزریق چربی، به نحوی صورت بگیرد که نتیجه، یکدست باشد و سراسر ناحیه باسن را پوشش دهد و برجستگی زیبایی برای فرد به ارمغان بیاورد. این عمل ممکن است بین یک و نیم تا چهار ساعت طول بکشد. 

آیا تزریق چربی به باسن عملی پرهزینه است؟

نکته ثابت این است که بیمه، هزینه این عمل زیبایی را متقبل نمی‌شود. اما اینکه هزینه تزریق چربی به باسن یا لیفت باسن برزیلی چقدر است، به عوامل متعددی بستگی دارد. اینکه افتادگی باسن چقدر بوده است، چه میزان چربی تزریق شده است و عمل چقدر طول کشیده همگی در هزینه این عمل مؤثر هستند. به طور معمول پیش از انجام چنین عملی، جلسات مشاوره برگزار می‌شود تا پزشک خواسته‌ها و سلیقه مراجعه‌کننده را بشناسد و او را تا اتخاذ تصمیم درست راهنمایی کند. هزینه این جلسات، به‌علاوه هزینه آزمایش‌ها قبل از عمل، هزینه مرکز پزشکی که عمل در آنجا انجام می‌شود، دستمزد متخصص، هزینه بیهوشی و داروهای موردنیاز بعدی، همگی متغیرند و باید در مورد هر فرد خاص که خواهان تزریق چربی به باسن است، جداگانه محاسبه شوند.

بعد از تزریق چربی به باسن، چه مراقبت‌هایی لازم است؟

بعد از عمل تزریق چربی به باسن، لازم است به مراقبت‌ های بعد از تزریق چربی به باسن که به شما توصیه می‌شوند توجه کافی داشته باشید تا به نتیجه دلخواهتان برسید. مهم‌ترین نکته این است که از نشستن روی باسن خود با خوابیدن به پشت خودداری کنید. برای نشستن لازم است حتماً از بالش‌های دوناتی شکل استفاده کنید که میانه‌شان خالی است و فشار وزن را روی باسن قرار نمی‌دهند. پیشنهاد می‌شود تا هشت هفته از این بالش‌ها استفاده کنید.

دوران نقاهت تزریق چربی به باسن چقدر طول می‌کشد؟

البته مدت ‌زمان بهبود پس از تزریق ژل به باسن، یک هفته تا ده روز است و می‌توانید بعد از آن به فعالیت‌های روزمره خود برگردید. اما بهتر است انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین را تا پایان هشت هفته به تأخیر بیندازید تا از تغییر شکل چربی‌های تزریق شده به باسن جلوگیری کنید. یکی دیگر از مراقبت‌ های بعد از تزریق چربی به باسن که باید به‌صورت بلندمدت به آن توجه داشته باشید، کنترل وزن است. کاهش یا افزایش وزن، در میزان چربی کل بدن و در نتیجه ماندگاری تزریق چربی به باسن تأثیر دارد. 

مدت زمان ماندگاری تزریق چربی به باسن

مشاهدات حاکی از آن است که این روش از ماندگاری بالایی برخوردار است. سلول‌های چربی که به باسن تزریق می‌شوند، در بدن حرکت نمی‌کنند و فرم خود را حفظ می‌کنند. به‌این‌ترتیب نتایج این عمل تا سال‌ها باقی می‌ماند اما تمدید این تزریق بعد از چند سال مفید خواهد بود. زیرا به‌مرورزمان بخشی از این چربی‌ها جذب بافت‌های باسن می‌شوند.

عوامل مؤثر در ماندگاری تزریق چربی به باسن
 • محل برداشت چربی
 • سن بیمار
 • تکنیک و محل تزریق
 • سبک زندگی
 • میزان رعایت توصیه‌های پزشک قبل و بعد از انجام عمل
نتیجه‌گیری

تزریق چربی به باسن یا لیفت باسن برزیلی یکی از راه‌های مؤثر و ماندگار برای فرم و شکل دهی به باسن است. این روش برای آن دسته از افرادی مناسب است که چربی کافی در بدن خود برای انتقال به باسن داشته باشند. این روش ازآن‌رو که از بافت بدن خود فرد استفاده می‌کند و این بافت سازگاری کافی با بدن دارد، ظاهری طبیعی و جذاب ایجاد می‌کند و به نسبت دیگر شیوه‌های موجود مانند بزرگ کردن باسن با تزریق ژل، عوارض کمی دارد. احتمال عفونت در این شیوه کم است و بدن معمولاً چربی دریافتی را پس نمی‌زند.

نتایج واقعی جراحی حدود سه هفته پس از انجام عمل نمایان می‌شود. زمانی که تورم ناشی از تزریق چربی به باسن از بین رفته باشد. مدت‌ زمان بهبود پس از تزریق ژل به باسن یک هفته تا ده روز بعد از انجام این عمل است و بعد از آن فرد می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد. اما لازم است تا حدود هشت هفته (بسته به تشخیص و توصیه پزشک) پس از جراحی، از نشستن روی باسن و خوابیدن به پشت خودداری شود تا فرم چربی‌های تزریق شده تغییر نکند.

هزینه تزریق چربی به باسن، به عوامل بسیاری وابسته است که در بالا تلاش کردیم به نحو جامع به آنها بپردازیم. یکی از مهم‌ترین این عوامل، پزشکی است که به آن مراجعه می‌کنید. یافتن بهترین دکتر برای تزریق چربی به باسن از اهمیت بالایی برخوردار است، تا نتیجه کاملاً مطابق دلخواه شما باشد و جراحی باکیفیت بالایی انجام شود.

ماندگاری تزریق چربی به باسن به عوامل بسیاری وابسته است و پیشنهاد می‌شود بعد از چند سال، این تزریق تمدید شود. البته لازم است تمام این جزئیات را با پزشک خود در میان گذاشته و نظر ایشان را جویا شوید.