تزریق بوتاکس

.امروزه، خانم‌ها و آقایان همگی به سلامت و زیبای پوست خود اهمیت بسیاری می‌دهند و تلاش می‌کنند تاحدامکان روند پیر شدن پوست خود را به تعویق بیندازند. یکی از راه‌های آشنا در بین این افراد، تزریق بوتاکس است. بوتاکس ترکیبی ساخته شده بر پایه سم بوتولینوم است. این سم خاصیتی فلج‌کننده دارد. در نگاه اول ممکن است این تعریف تعجب اور یا ترسناک باشد اما خوب است بدانید که با تزریق مقدار کنترل شده‌ای از این سم در آن نواحی از پوست که دارای چین‌وچروک بسیار است مانند پیشانی، عضلات آن ناحیه فلج شده و از چروک شدن پوست هنگام حرکت‌دادن آن عضلات جلوگیری می‌کند.

به این صورت با عمل بوتاکس، می‌توانید به‌صورت موقتی از چروک‌های خود در امان باشید. در حقیقت، بوتاکس تزریق شده به ناحیه‌ای معین، به سمت گیرنده‌های عصبی آن ناحیه می‌رود و زمانی که آن گیرنده‌ها بنا بر فرمان سیستم عصبی مرکزی، ماده‌ای شیمیایی تزریق می‌کنند که عامل ایجاد حرکت است، بوتاکس به آن گیرنده‌ها می‌چسبد و مانع اثرگذاری ماده شیمیایی و در نتیجه حرکت پوست می‌شود.

آیا تزریق بوتاکس همان تزریق ژل است؟

خیر. نادیده‌گرفتن تفاوت ژل و بوتاکس از عدم آگاهی سرچشمه می‌گیرد. باید بدانید که بوتاکس، همان‌طور که شرحش رفت، سمی است که باعث فلج شدن موقتی (چند ماه) عضلات می‌شود و به‌این‌ترتیب از چروک شدن پوست جلوگیری می‌شود. اما تزریق ژل، شیوه‌ای متفاوت است که برای پرکردن چین‌وچروک‌ها از آن استفاده می‌کنند.از تزریق ژل می‌توان برای پرحجم کردن نواحی مختلف مانند لب و پرکردن خطوط عمیق روی صورت استفاده کرد. یعنی چنانچه عمق خطوط آن‌قدر زیاد باشد که تزریق بوتاکس در آن اثر نکند، تزریق ژل می‌تواند روشش مناسبی باشد.

تزریق بوتاکس در کدام نواحی بدن انجام می‌شود؟

از شایع‌ترین و پربازده‌ترین موارد عمل بوتاکس، می‌توان به تزریق بوتاکس به خطوط پیشانی و خطوط کنار چشم اشاره کرد. تجربه نشان داده است که تزریق بوتاکس تأثیر بسزایی در برطرف‌کردن خطوط اخم و چروک‌های کنار چشم دارد. خطوطی که غالباً هنگام خندیدن بیشتر نمایان می‌شوند.

اما نواحی تزریق بوتاکس، از این موارد گسترده‌تر است. از تزریق بوتاکس می‌توان برای خطوط زیر چشم، خطوط لبخند و دیگر خطوط ریز اطراف لب ها استفاده کرد. هم چنین تزریق بوتاکس در بالابردن ابروها نیز کاربرد دارد اما لازم است توجه داشته باشید که این‌ها نواحی حساس‌تری هستند و لازم است عمل بوتاکس در این موارد به دست پزشک کاملاً مجربی انجام شود.

بوتاکس فقط یک عمل زیبایی نیست

به‌غیراز تأثیر بوتاکس بر جوان‌سازی پوست، باید بدانید که این عمل در مواردی غیر از زیبایی نیز کاربرد دارد. برای مثال می‌توان از آن برای برطرف سازی اسپاسم ماهیچه‌های صورت یا گردن یا دیگر قسمت‌های بدن و هم چنین درمان لوچیِ شدید چشم استفاده کرد.

درمان تعریق زیربغل و کف دست‌وپا با تزریق بوتاکس

از دیگر فواید بوتاکس می‌توان به کاربرد آن در درمان تعریق استفاده کرد. البته در نگاه نخست ممکن است عجیب به نظرتان بیاید که با آن تعاریف پیشین، بوتاکس بتواند تأثیری بر تعریق نیز بگذارد.تعریق شدید زیربغل و کف دست‌وپاها، در خیلی از افراد یک عارضه زجرآور است. البته این عارضه تا حدود زیادی ژنتیکی است اما شرایط محیط زندگی نیز می‌تواند در آن تأثیر بگذارد. با تزریق بوتاکس به این نواحی، فعالیت طبیعی عصب‌ها دستخوش تغییر می‌شود و با کاهش فعالیتشان، ما شاهد کاهش قابل‌توجه میزان تعریق خواهیم بود.

نتایج تزریق بوتاکس چقدر ماندگار هستند؟

همان‌طور که پیش‌ازاین شرح دادیم، بوتاکس سمی است یا خاصیت فلج‌کننده عضلات. این خاصیت البته دائمی نیست و پی از مدتی، عضلات با ترشح ماده‌ای به نام اسید کولین، تأثیر آن را خنثی می‌کنند. در این صورت عضلات دوباره می‌توانند منقبض شوند و چروک‌هایی را روی پوست شما نمایان کنند. اما به طور متوسط تأثیر عمل بوتاکس بین دو تا شش ماه باقی می‌ماند.

باید و نبایدهای بعد از تزریق بوتاکس

با اینکه می‌دانیم تزریق بوتاکس یک راهکار موقتی است، اما عواملی وجود دارند که در طول عمر اثر این عمل مؤثر هستند. از جمله آنها توصیه‌هایی هستند که پزشکان در مورد بعد از انجام بوتاکس به مراجعین خود می‌کنند که در ادامه به آن ها می‌پردازیم.

بعد از تزریق بوتاکس چه کنیم؟

  • به مدت چهار الی پنج ساعت از درازکشیدن اجتناب کنید.
  • از خاراندن یا ماساژ دادن نواحی تزریق بوتاکس خودداری کنید.
  • به نحو ارادی، ماهیچه‌هایی که بوتاکس به آن ها تزریق شده را منقبض کنید.
  • از مصرف الکل، سیگار و کافئین برای چند ساعت دوری کنید.
  • برای چند ساعت، در محل تزریق از یخ استفاده کنید تا از التهاب و کبودی محل تزریق بوتاکس جلوگیری شود.
  • انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی را برای چند روز به تعویق بیندازید. 

تزریق بوتاکس چه عوارضی دارد؟

تزریق بوتاکس در اکثر موارد عارضه خاصی به دنبال ندارد و اکثر عوارض آن هم موقتی هستند. البته اگر به دنبال تزریق بوتاکس بدون عوارض هستید، لازم است بهترین پزشک برای تزریق بوتاکس را در اطراف خود بیابید زیرا بروز یا عدم بروز عوارض تا حد زیادی به میزان دقت و تبحر پزشک شما بستگی دارد. در اینجا به بخشی از عوارض عمومی تزریق بوتاکس می‌پردازیم:

  • تورم و قرمزی؛ این واکنش کاملاً طبیعی است و در عرض چند ساعت برطرف می‌شود. این عارضه به‌صورت خفیف یا متوسط رخ می‌دهد و نیازی به درمان ندارد. فقط کافی است بعد از تزریق بوتاکس، از کمپرس یخ بر روی محل تزریق استفاده کنید تا پوست سریع‌تر التیام یابد. البته عواملی مانند دقت و ظرافت پزشک در تزریق و خودِ آمپول بوتاکس و ضخامت سوزن آن می‌توانند در میزان بروز این عارضه مؤثر باشند.
  • درد؛ اینکه حین تزریق چه مقدار درد احساس می‌کنید تا حد زیادی به آستانه درد شما بستگی دارد. مشاهدات حاکی از آن است که درد هنگتم تزریق بوتاکس معمولاً برای مراجعین قابل‌تحمل است. البته برای اینکه همین میزان درد را هم متحمل نشوید، می‌توانید با مشورت پزشک خود، یک ساعت قبل از تزریق بوتاکس یک قرص استامینوفن بخورید یا در محل تزریق، از کرم بی‌حسی یا کمپرس یخ استفاده کنید.

درد ناشی از تزریق، ممکن است تا یک ساعت بعد از عمل بوتاکس نیز همراه شما باشد که البته جای نگرانی ندارد.

  • حالت تهوع و سردرد؛ این یکی از موارد شایع بین عوارض بوتاکس است که معمولاً در کسانی که اولین تزریق‌های خود را انجام می‌دهند مشاهده می‌شود. ماندگاری این عارضه می‌تواند بین چند ساعت تا چند روز متغیر باشد.
  • کبودی؛ هرچقدر پزشک شما مهارت بیشتری در تزریق بوتاکس داشته باشد، احتمال بروز این عارضه کمتر می‌شود. یک پزشک حاذق، با آناتومی صورت که شایع‌ترین محل تزریق بوتاکس است آشنایی کافی دارد و می‌تواند با تشخیص محل درست تزریق از ایجاد کبودی جلوگیری کند. در غیر این صورت ممکن است عروق خونی در محل تزریق سوراخ شوند و کبودی‌هایی بر روی پوست شما برجا بگذارند.

در چه سنی می‌توانیم بوتاکس تزریق کنیم؟

برای تزریق بوتاکس لازم است سن شما، بیشتر از بیست سال باشد. در مورد بهترین سن برای تزریق بوتاکس، باید بگوییم که تزریق بوتاکس هیچ محدودیت سنی و جنسی ندارد و خانم‌ها و آقایان بالای بیست سال، می‌توانند با مشورت پزشک و بر اساس نیاز خود، از این عمل زیبایی استفاده کنند.

آیا زنان در دوران شیردهی می‌توانند بوتاکس تزریق کنند؟

بوتاکس، ترکیبی است بر پایه سم بوتولینوم که باعث فلج عضلات می‌شود. بیماری یا عفونت ناشی از سم بوتولینوم، بوتولیسم نامیده می‌شود. بوتولیسم، خطرناک است و ممکن است جان زنان باردار، کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند را به خطر بیندازد. اما این خطر در صورتی وجود دارد که دوز قابل‌توجهی از بوتولینوم وارد بدن فرد شود. این در حالی است که میزان تزریق شده این سم در عمل بوتاکس، معمولاً بسیار کمتر از آن مقدارِ خطرآفرین است.

مواد غذایی و داروهایی که مادر در زمان شیردهی استفاده می‌کند از طریق شیر او وارد بدن نوزاد نیز می‌شود و همین ایجاب می‌کند که مادران در مواد مصرفی خود دقت بسیاری داشته باشند. تاکنون هیچ مدرک دقیقی از اینکه تزریق بوتاکس با اهداف زیبایی (باتوجه‌به حجم بوتولینوم دریافتی) می‌تواند به کودک شیرخواره آسیب برساند، به دست نیامده است و هنوز نمی‌توان در این مورد حکم قطعی داد.

البته مشورت با پزشک لازم است و حتی‌الامکان بهتر است برای جلوگیری از عوارض احتمال بر نوزاد، مادر تزریق بوتاکس را به بعد از از شیر گرفتن نوزاد محول کند.

آیا تزریق بوتاکس عمل پرهزینه‌ای است؟

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل متعددی بستگی دارد. اینکه شما در کدام ناحیه از صورت یا بدن خود مایل به تزریق بوتاکس هستید و اینکه مساحت آن ناحیه چقدر است، در میزان بوتاکس دریافتی و در نتیجه هزینه مؤثر است. هم چنین باید بگوییم که انجام چنین عمل‌های زیبایی در شهرهای بزرگ بیشتر که کلینیک‌های پیشرفته و مجهزتری دارند معمولاً بیشتر است. اینکه کدام پزشک را برای تزریق بوتاکس انتخاب می‌کنید هم قطعاً باتوجه‌به حق‌الزحمه متفاوت پزشکان، متفاوت خواهد بود و در مورد بیمه هم باید بدانید که بیمه‌ها، غالباً هزینه هیچ نوع عمل زیبایی را متقبل نمی‌شوند.

آیا بوتاکس انواع مختلفی دارد؟

بله. در ادامه برای آشنایی شما، برخی از انواع بوتاکس و قیمت آن ها را می‌آوریم.

هزینه تزریق بوتاکس، صرف‌نظر از عوامل مؤثر دیگر، بسته به نوع آن، بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. هزینه هر واحد دیسپورت dysport ساختِ انگلستان، ۳۶۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. در تهیه دیسپورت از لاکتوز استفاده می‌شود به همین دلیل کسانی که به لاکتوز حساسیت دارند نباید از آن استفاده کنند. هزینه هر واحد بوتاکس نورونوکس noronox ساختِ کره، ۳۴۰ هزار تومان است. هزینه هر واحد بوتاکس مصپورت masport ساختِ ایران نیز، ۲۰۰ هزار تومان است.

سخن آخر

در این مقاله با تزریق بوتاکس و تفاوت آن با تزریق ژل آشنا شدیم. بوتاکس اثری موقتی دارد و می‌تواند بسته به محل تزریق و مقدار بوتاکس تزریق شده و دیگر شرایط فردی، در حدود ۶ ماه اثرات خود را حفظ کند که این اثرات طیف گسترده‌ای از کاهش چین‌وچروک‌های پوستی تا کاهش تعریق زیربغل را شامل می‌شوند. حداقل سن موردنیاز برای تزریق بوتاکس بیست سال و جز این هیچ محدودیت سنی و جنسی برای این عمل زیبایی وجود ندارد. در نهایت، پیشنهاد ما به شما این است که در تمام موارد، با پزشک خود مشورت کنید و با کمک ایشان و انتخاب بهترین برند بوتاکس، زیبایی و شادابی پوست خود را بازیابید و از ظاهر خود لذت ببرید.