دکتر وقردوست

ابدو مینوپلاستی

یکی از روش های انجام جراحی زیبایی شکم، جراحی ابدومینوپلاستی است. در طی جراحی ابدومینوپلاستی با ایجاد یک برش بر روی پوست می‌توان پوست اضافه ،چربی و… را خارج نمود. برخی از افراد کاندید جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی هستند و با انجام این روش می‌توانند به ایده آل خود نزدیک شوند.

در ابدومینوپلاستی یک برش بر روی شکم قرار میگیرد و سپس اقدام به رفع چربی‌های اضافه می‌شود. توجه داشته باید ابدومینوپلاستی برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند مناسب نیست.

علت محبوبیت ابدومینوپلاستی در بین زنان چیست؟

حاملگی و زایمان عاملی است که سبب تغییر شکل، ساختار، فرم طبیعی و زیبایی شکم در خانمها می‌شود.

بعد از زایمان عموماً شکل جداره شکم، افتادگی پوست، ایجاد ترک و نیز باز بودن و گرفتن عضلات شکم از یکدیگر رخ میدهد.

برای رفع این نقص می‌توان جراحی ابدومینوپلاستی را بر اساس شرایط بیمار انجام داد که شامل جراحی‌های سبک تا جراحی‌های بسیار بزرگ می‌باشد.

 انتخاب جراحی بر اساس شرایط هر بیمار فرق میکند. مثلاً ممکن است بیماری که فقط تجمع چربی مختصری در پایین شکم دارد با روش‌های مختلف لیپوساکشن مشکلش را حل نمود.

این روش ها از جمله لیپوساکشن معمولی، لیپوساکشن به همراه لیزر، لیپوساکشن التراسوند یا لیپوساکشن‌های مکانیکی مثل لیپوماتیک یا لیپوساکشن‌های با کمک آب مانند واترجت و… همه یک خاصیت را دارند و چندان مزیتی بر یکدیگر ندارند و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند و پزشک می‌تواند بر اساس شرایط بیمار بهترین روش را انتخاب کند. در اکثر موارد بیماران به جراحی باز نیاز دارند و همیشه جراحی باز با لیپوساکشن توام است و امروزه لیپو ابدومینوپلاستی از تکنیک‌های برتر در این زمینه است که نتایج بهتر وعارضه کمتری دارد.  داشتن جوراب واریس زیر زانو، شکم بند لومبوساکرال و گن مناسب برای روز عمل الزامی است.

زیبایی شکم،بعد از زایمان از طریق ابدومینوپلاستی

این جراحی که امروزه به دلیل داشتن نتایج بسیار مناسب طرفداران بسیاری دارد، یکی از مناسب‌ترین روش‌های لاغری سریع برای افراد بسیار چاق به شمار می‌آید. افراد مسن، بانوانی که الاستیسیته پوست کمی دارند، بانوانی که زایمان داشته و یا اضافه وزن بسیاری دارند کاندید این جراحی هستند که با سایر روش‌ها از جمله لیپوماتیک امکان حذف چربی در این افراد وجود ندارد. بانوانی که تمایل به بارداری دارند بهتر است این جراحی را بعد از زایمان انجام دهند. بنابراین برای افراد جوان توصیه نمی‌شود. زیرا در طی این بارداری عضلات و همچنین ماهیچه‌ها فشرده شده و در طی دوران بارداری به حالت قبلی خود باز می‌گردند.

مینی ابدومینوپلاستی چیست ؟

ابدومینوپلاستی جزئی یا همان مینی ابدومینوپلاستی یک روش کم تهاجمی‌تر است که در آن پزشک با ایجاد برش کمتر اقدام به برداشتن چربی می‌نمایند. همچنین اگر میزان چربی انباشته کم باشد ولی افتادگی پوست داشته باشید، می‌توانید از این روش استفاده کنید تا علاوه بر رفع چربی، پوست شما نیز لیفت شود و اسکار در این روش نیز کمتر است.

آمادگی و اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی

  • استعمال دخانیات باعث کاهش بهبود جای زخم بعد از جراحی می شود، بنابراین بهتر است قطع شود. افراد سیگاری کاندید مناسبی برای این جراحی نمی‌باشند.
  • آزمایش خون قبل از جراحی برای بررسی شرایط شما لازم است.
  • داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل قبل از جراحی ضروری است و از گرفتن رژیم‌های سخت بپرهیزید.
  • اگر دارو خاصی استفاده می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. داروهای ضد التهابی و یا آسپرین قبل از جراحی استفاده نکنید.

روند انجام جراحی ابدومینوپلاستی چگونه است؟

برای انجام این جراحی باید از بیهوشی عمومی استفاده شود، برشی در زیر شکم ایجاد می‌شود سپس پوست از عضلات جدا شده و قسمت‌های اضافه برداشته می‌شود. در آخرین مرحله ناف در جای صحیح خود قرار می‌گیرد و سپس بخیه زده شده و پانسمان استریل بر روی شکم قرار می‌گیرد.

مدت زمان انجام جراحی ابدومینوپلاستی

این جراحی کمی زمان‌بر است، اصولا بین ۲ الی ۵ ساعت طول می کشد. زمان بر اساس میزان چربی انباشته شده ممکن است تغییر کند.  بعد از جراحی ممکن است نیاز به یک شب بستری در بیمارستان داشته باشید. در این جرحی جای بخیه باقی می‌ماند که برای کاهش آن جراح شما، از کرم و پماد استفاده می‌نماید و آن را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

دوره نقاهت ابدومینوپلاستی به چه عواملی بستگی دارد؟

برای برآورد طول دوره نقاهت به عوامل مختلفی توجه می‌شود، از جمله:

  • سن بیمار.
  • شرایط جسمانی.
  • وزن و میزان چربی‌های انباشته شده و… .

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بعد از عمل شما ممکن است درن (لوله‌های تخلیه) داشته باشید که برای تخلیه ترشحات استفاده می‌شوند وقتی ترشحات به حداقل رسید این درن‌ها برداشته می‌شوند. سپس پانسمان‌ها مجدد تنظیم و از شما خواسته می‌شود از سوتین مخصوص استفاده کنید طول مدت ماندن در کلینیک برای جایگزینی مایعات از دست رفته، کنترل عفونت و درد معمولاً یک شب خواهد بود.

این عمل نسبتا یک عمل جراحی بزرگ و مهم است اگرچه بعضی از افراد بعد از ۱۴ روز می‌تواند کارهای سبک خود را انجام دهند ولی بعضی دیگر ترجیح می‌دهند 1 تا 2 هفته بیشتر استراحت کنند.

راه رفتن در سه تا چهار هفته اول مفید است چون باعث بهبود گردش خون می‌شود و ورم ایجاد شده و احتمال لخته شدن خون را کاهش میدهد .

چند روز بعد از عمل جراحی احتمالاً میزان متعارفی درد خواهید داشت که با مسکن مناسب کنترل می‌شود.

ایجاد اسکار (جای زخم) پس از اعمال جراحی یک عارضه نمی‌باشد و یک رویداد عادی محسوب می‌شود.

 باید انتظار داشته باشید جای زخمها درآغاز قرمز، برجسته و همراه باخارش باشند اما به مرور زمان محو صاف می‌شوند، این حالت طبیعی فرایند جوش خوردن زخم است از چند ماه تا یک سال طول بکشد تا کامل شود.

 وضعیت خواب تا دو ماه به پشت است و به هیچ عنوان نباید به سینه ها فشار وارد شود داشتن جوراب واریس زیر زانو سوتین مناسب برای روز عمل الزامی است . 

نکات مهمی که بعد از ابدومینوپلاستی باید رعایت کنید

باید به مدت ۶ هفته از پانسمان استفاده نمایید. نکات صحیح خوابیدن، نشستن، استحمام و … را از پزشک خود جویا شوید. این کار باعث کاهش درد شما می‌شود. از ورزش کردن و یا برداشتن اجسام سنگین بپرهیزید. داروهای تجویز شده توسط پزشک را در زمان تعیین شده مصرف نمایید. استعمال دخانیات و مشروبات الکلی ممنوع است.

نکاتی که در طول دوره نقاهت باید به آن ها اهمیت داده شوند

باید از قبل از جراحی یک مکان مناسب برای استراحت خود آماده کنید که نیاز به استفاده از پله و … نباشد .دو هفته بعد از جراحی استراحت کامل داشته باشید.آب زیاد بنوشید تا سموم بدن شما دفع شود.باید رژیم غذایی سالم داشته باشد و از خوردن غذاهای سنگین خودداری کنید .

نتیجه جراحی ابدومینوپلاستی

بعد از اتمام جراحی، نتایج آن به خوبی قابل مشاهده است. بعد از گذشت دو ماه و بهبود جای بخیه و رفع تورم و کبودی می‌توان نتیجه را به خوبی ملاحظه نمود. توجه داشته باشید که انجام ورزش سبک و رژیم غذایی باعث ماندگاری این روش می‌شود و اگر همانند گذشته رژیم غذایی بدی داشته باشید نمی‌توانید ماندگاری در روش ابدومینوپلاستی را مشاهده کنید و بدن به فرم سابق خود بازمی‌گردد.

تاثیر انتخاب جراح در نتیجه جراحی ابدومینوپلاستی

دقت داشته باشید که از مهم‌ترین و اولین نکات در انجام جراحی ابدومینوپلاستی، انتخاب یک جراح ماهر و حاذق است. هزینه جراحی و… نباید در این انتخاب نقشی داشته باشد. هرچه پزشک با مهارت بالاتر باشد، در نتیجه می‌تواند به بهترین شکل و کم عوارض‌ترین وضع ممکن جراحی را انجام دهد.

عوارض ناشی از جراحی ابدومینوپلاستی

عفونت تورم و کبودی از عوارض ناشی از این جراحی به شمار می‌آیند که انتخاب یک جراح خوب می‌تواند این عوارض را تا حد زیادی کاهش دهد.

هزینه جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

با توجه به ناحیه مورد نظر، میزان هزینه و برخی عوامل دیگر، فوق تخصص جراحی پلاستیک می‌تواند در همان جلسه مشاوره هزینه را به شما اطلاع دهد.